Катерина Борисова, филмов режисьор, за премиерата на "Духът на Шехерезада" - филм за арабски творци, които работят тук:
"От години се занимавам с изследване на тази култура. Страстта ми към Изтока е от влизането ми в НАТФИЗ. Харесвала ми е приказността. Има много цветове и различен манталитет. Танците приличат и на писменото им слово. Танцът в дълбокия фолклор - това са ритуали, които носят по-дълбока философия. После откриваш още пластове.
Общуването с представители на тази култура те провокират. Българите имаме много предразсъдъци. Филмът беше породен от нуждата да преодолея и собствените си предразсъдъци. Интересни за наблюдение са процесите - какво приемаме и изключваме. Нуждата е, да има филм за толерантността към чуждата култура.
В хода на филма също бяхме изправени пред културни предизвикателства. Като всичко приключи успешно в снимките в Тунис, това бе като културен шок. Различието е в темпоритъма на работния процес, там всичко се случва когато буквално трябва да се случи. Хората живеят в безвремие, няма лошо да се оставиш, ако не си притиснат от време и бюджет. Имахме приключения, като се оставиш да се насладиш на момента, после си казваш - "а, беше много вълнуващо!"
За да свърши всичко добре, трябва да се отпуснеш. Във филма взимат участие музиканти, актриса, художник, социален предприемач. Не сме били близки досега. Оказа се, че са изключително интересни личности. Саад е много талантлив, свири на струнни и перкусии, войната в Ирак го води тук в 2009. Работи като фризьор и прави различни компилации с български творци, пръв му е подал ръка Стунджи.
С този проект ми се иска да дадем видимост на такива таланти. Не е лесно да загърбиш дома си. Но тук им харесва, намират сходства с техните култури. Имат възможност да творят. Откриват възможност да разгърнат потенциала си.
Премиерата е на 16 януари в рамките на фестивала МЕНАР, но няма билети, другата е на 21 в кино Г8. После го изпращаме по международни фестивали. Посланието ни е за приемане на другия, различния. Преместваме фокуса към изкуството. Или изкуството, или проблемите, които създава политиката."
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..