Как празнуват в Цариброд старата Нова година на 13 срещу 14 януари? Какви са традициите и обичаите тук? Какви са очакванията от новата година?
В първия час ни гостува Зоран Джуров - Председател на Общинския съвет в Цариброд:Във втория час ви срещаме с Донка Николова от Министерство на образованието и науката, Васил Андреев, директор на Туристически център Цариброд, Елизабета Георгиев – доктор по филология, детски писател и журналистът Борис Лазаров:
Донка Николова:
"Работя вече пета година в Цариброд, помагаме на всички, които искат да усъвършенстват майчиния език. Това не е просто българска общност зад граница. тя е на границата. Работя с гимназията, основното училище, библиотеката. Децата са прекрасни. Отбелязваме всички празници от националния календар. Отбелязваме в Дома на културата и 24 май, и Деня на будителите.
Децата обичат сцената. Работата ми е ползотворна. Насочени сме към българската книга, българските автори. Не е лесно на децата, защото тук е съхранен разкошния северозападен диалект. Но в училище учат на сръбски, учат и кирилица и латиница Това ги стресира. Българският е по-слабо застъпен от сръбския. Те фактически проговарят на два езика. Но в края на основното си образование, те преодоляват бариерите.
Цариброд е театрален град от началото на 19-и век. Гимназистите влязоха в обновения голям театър. Приемствеността доизгражда образа на учителя. 1 ноември се отбелязва на голямата сцена, отделно общината има изнесена празнична сесия, където се дава отличието Будител на годината. На сръбската седмица на книгата отбелязваме български книги. Баба Марта също е голям празник тук.
Цариброд е град на пишещите и рисуващите хора. Много малко са децата, които не свирят на музикален инструмент и не рисуват. СътрудТук работят хора, които не се забелязват. Има образци, които не трябва да се търсят далеч. Цариброд се държи като култура."
Елизабетa Георгиев:
"Честваме 125 години библиотечна дейност, имаме и издадени книги, на сръбски, български и на местния диалект. Аз пиша и на сръбски и на български. Опитах се в книгата си да покажа това, което другите не виждат. Ако родителите четат, и децата четат."
Васил Андреев:
"Ние вършим промоцията на общината, участваме в много борси, една от най-важната е в София. Представяме всичко, което туристите могат да опитат в Цариброд. Ние сме малко место с голяма душа. Хубава природа и гостоприемство на хората. На празника на сушеницата през ноември идват до 20 хиляди души."
Денис Иванов:
"За младите Цариброд е прекрасно място, но за жалост не може да има професионално развитие тук. За мен 2022 бе най-хубавата година - успях да създам семейство и да имам деца. Спечелих и медал от Европейското първенство по минифутбол."
Царибродски оркестър - един от тях е Драголюб - работи в радио Цариброд от 28 години, първата му любов е радиото и музиката.
Борис Лазаров е журналист от Радио ТВ Цариброд:
"Хората малко се съживиха след коронавируса. Дори културните и спортните прояви зачестиха. Но ми се струва, че някои неща няма да са същите. Нямам чувството, че хората са станали по-добри. Тук сме по-наблюдателни, но забравихме да се виждаме и да се събираме."
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..