Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цариброд - град на пишещите и рисуващите хора

Как празнуват в Цариброд старата Нова година на 13 срещу 14 януари? Какви са традициите и обичаите тук? Какви са очакванията от новата година?

В първия час ни гостува Зоран Джуров - Председател на Общинския съвет в Цариброд:
"В Цариброд, на 13/14 януари повече празнуват българите, сърбите си празнуват Нова година на 31 декември. Но Василовден на 14 се празнува масово, Васил е сред най-разпространените имена тук.
Туристите от България се чувстват у дома си тук, както и аз се чувствам в София. Идват и заради натуралната храна, но и заради сръбската музика, а се и пуши в заведенията.
Най-големият проблем пред царибродчани си остава чакането при преминаването на границата, много от тях работят в София и в селищата до границата. Особено лятото чакането намалява и потока от български туристи при нас."
Зоран Джуров

Във втория час ви срещаме с Донка Николова от Министерство на образованието и науката, Васил Андреев, директор на Туристически център Цариброд, Елизабета Георгиев – доктор по филология, детски писател и журналистът Борис Лазаров:

Донка Николова:

"Работя вече пета година в Цариброд, помагаме на всички, които искат да усъвършенстват майчиния език. Това не е просто българска общност зад граница. тя е на границата. Работя с гимназията, основното училище, библиотеката. Децата са прекрасни. Отбелязваме всички празници от националния календар. Отбелязваме в Дома на културата и 24 май, и Деня на будителите.

Децата обичат сцената. Работата ми е ползотворна. Насочени сме към българската книга, българските автори. Не е лесно на децата, защото тук е съхранен разкошния северозападен диалект. Но в училище учат на сръбски, учат и кирилица и латиница Това ги стресира. Българският е по-слабо застъпен от сръбския. Те фактически проговарят на два езика. Но в края на основното си образование, те преодоляват бариерите.

Цариброд е театрален град от началото на 19-и век. Гимназистите влязоха в обновения голям театър. Приемствеността доизгражда образа на учителя. 1 ноември се отбелязва на голямата сцена, отделно общината има изнесена празнична сесия, където се дава отличието Будител на годината. На сръбската седмица на книгата отбелязваме български книги. Баба Марта също е голям празник тук. 

Цариброд е град на пишещите и рисуващите хора. Много малко са децата, които не свирят на музикален инструмент и не рисуват. СътрудТук работят хора, които не се забелязват. Има образци, които не трябва да се търсят далеч. Цариброд се държи като култура."Донка Николова

Елизабетa Георгиев:


"Честваме 125 години библиотечна дейност, имаме и издадени книги, на сръбски, български и на местния диалект. Аз пиша и на сръбски и на български. Опитах се в книгата си да покажа това, което другите не виждат. Ако родителите четат, и децата четат."Елизабета Георгиев

Васил Андреев:

"Ние вършим промоцията на общината, участваме в много борси, една от най-важната е в София. Представяме всичко, което туристите могат да опитат в Цариброд. Ние сме малко место с голяма душа. Хубава природа и гостоприемство на хората. На празника на сушеницата през ноември идват до 20 хиляди души."Васил Андреев

Денис Иванов:

"За младите Цариброд е прекрасно място, но за жалост не може да има професионално развитие тук. За мен 2022 бе най-хубавата година - успях да създам семейство и да имам деца. Спечелих и медал от Европейското първенство по минифутбол."



Царибродски оркестър - един от тях е Драголюб - работи в радио Цариброд от 28 години, първата му любов е радиото и музиката.

Борис Лазаров е журналист от Радио ТВ Цариброд:

"Хората малко се съживиха след коронавируса. Дори културните и спортните прояви зачестиха. Но ми се струва, че някои неща няма да са същите. Нямам чувството, че хората са станали по-добри. Тук сме по-наблюдателни, но забравихме да се виждаме и да се събираме."




По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са рисковете в планината през зимата?

Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..

публикувано на 27.12.24 в 18:25

Всяка година събраните разделно отпадъци от опаковки в София се увеличават

С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..

публикувано на 27.12.24 в 17:03

До 5 януари 2025 г. в НДК продължава 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал

До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..

публикувано на 27.12.24 в 15:23
Калина Цолова

Калина Цолова: Забраната за отопление с дърва и въглища не е прищявка, за наше здраве е

От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..

публикувано на 27.12.24 в 13:35
Снимката е илюстративна

Край София ще заработи предприятие за винилови грамофонни плочи

Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите.  Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..

публикувано на 27.12.24 в 12:55
Снимки: БГНЕС

Основни пътища до Витоша са чисти, но не и към хижите

Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..

публикувано на 27.12.24 в 12:16

Мики и Чарли пленяват детската публика и след като стават семейство

Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..

публикувано на 27.12.24 в 10:56