Как празнуват в Цариброд старата Нова година на 13 срещу 14 януари? Какви са традициите и обичаите тук? Какви са очакванията от новата година?
В първия час ни гостува Зоран Джуров - Председател на Общинския съвет в Цариброд:Във втория час ви срещаме с Донка Николова от Министерство на образованието и науката, Васил Андреев, директор на Туристически център Цариброд, Елизабета Георгиев – доктор по филология, детски писател и журналистът Борис Лазаров:
Донка Николова:
"Работя вече пета година в Цариброд, помагаме на всички, които искат да усъвършенстват майчиния език. Това не е просто българска общност зад граница. тя е на границата. Работя с гимназията, основното училище, библиотеката. Децата са прекрасни. Отбелязваме всички празници от националния календар. Отбелязваме в Дома на културата и 24 май, и Деня на будителите.
Децата обичат сцената. Работата ми е ползотворна. Насочени сме към българската книга, българските автори. Не е лесно на децата, защото тук е съхранен разкошния северозападен диалект. Но в училище учат на сръбски, учат и кирилица и латиница Това ги стресира. Българският е по-слабо застъпен от сръбския. Те фактически проговарят на два езика. Но в края на основното си образование, те преодоляват бариерите.
Цариброд е театрален град от началото на 19-и век. Гимназистите влязоха в обновения голям театър. Приемствеността доизгражда образа на учителя. 1 ноември се отбелязва на голямата сцена, отделно общината има изнесена празнична сесия, където се дава отличието Будител на годината. На сръбската седмица на книгата отбелязваме български книги. Баба Марта също е голям празник тук.
Цариброд е град на пишещите и рисуващите хора. Много малко са децата, които не свирят на музикален инструмент и не рисуват. СътрудТук работят хора, които не се забелязват. Има образци, които не трябва да се търсят далеч. Цариброд се държи като култура."
Елизабетa Георгиев:
"Честваме 125 години библиотечна дейност, имаме и издадени книги, на сръбски, български и на местния диалект. Аз пиша и на сръбски и на български. Опитах се в книгата си да покажа това, което другите не виждат. Ако родителите четат, и децата четат."
Васил Андреев:
"Ние вършим промоцията на общината, участваме в много борси, една от най-важната е в София. Представяме всичко, което туристите могат да опитат в Цариброд. Ние сме малко место с голяма душа. Хубава природа и гостоприемство на хората. На празника на сушеницата през ноември идват до 20 хиляди души."
Денис Иванов:
"За младите Цариброд е прекрасно място, но за жалост не може да има професионално развитие тук. За мен 2022 бе най-хубавата година - успях да създам семейство и да имам деца. Спечелих и медал от Европейското първенство по минифутбол."
Царибродски оркестър - един от тях е Драголюб - работи в радио Цариброд от 28 години, първата му любов е радиото и музиката.
Борис Лазаров е журналист от Радио ТВ Цариброд:
"Хората малко се съживиха след коронавируса. Дори културните и спортните прояви зачестиха. Но ми се струва, че някои неща няма да са същите. Нямам чувството, че хората са станали по-добри. Тук сме по-наблюдателни, но забравихме да се виждаме и да се събираме."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..