Необходима е програма за дългосрочно планиране на ремонтите в София. Това каза пред Радио София Калоян Карамитов от „Екипът на София“. Той добави, че сега действащият модел на планиране година за година не е работещ и не е от полза на гражданите.
„Добре е да се разбират големите ремонти за един град не за няколко месеца напред, а да има план напред, поне за инфраструктурните обекти. Това трябва да влиза в една по-голяма рамка, т.е. да знаем общите цели на града за след 10, 20, 30 години“, обясни Карамитов.
По думите му, има нужда от план за всеки квартал, който да бъде съобразен с това дали може да поеме натоварването, което големите планове му предвиждат. Затова е добре да има анализи за всеки квартал по отделно.
„Да се види за всеки един квартал, спрямо трафик, спрямо застрояване, спрямо достъп до зелена система какви са тези показатели, за да се види дали в този квартал може повече да се строи. Целта е да могат градоустройствените решения да следват анализите“, каза експертът от „Екипът на София“.
По думите му, няма критерии, по които да е ясно кои улици ще се ремонтират и как са избрани. От „Екипът на София“ са стартирали съвместна работа с районите „Слатина“ и „Лозенец“, за изработка на пространствени анализи.
„Нашият екип има опит с това и ние използваме набор от различни критерии. Знаем, че голяма част от тротоарите имат нужда от обновяване, но е добре, когато ресурсът е ограничен да се фокусира само върху най-важните, най-приоритетните“, добави Калоян Карамитов.
По отношение на стратегията "София 2050“, която би направила от София адаптивен град, управляващ умело ресурсите си и включващ гражданите в решенията за бъдещето, Карамитов уточни, че са били изготвени два документа. Единият е за дългосрочната визия за София, а другият за няколко години напред.
„Сложихме конкретни мерки и проекти, които да бъдат осъществени, за да го няма това усещане, че всичко е много имагинерно, много далече и не ни засяга. Интересното е, че СОС прие едната – по-дългосрочната, което от една страна е добре, защото в него е заложено да се развива градския транспорт, а колите да бъдат оставени на заден план“, обясни Карамитов.
Според него, ремонтите на тротоарите трябва да започват от тези, които се намират около училища, детски градини и лечебни заведения. По думите му, тази инициатива вероятно ще се осъществи, тъй като е предвидено София да вземе заем от 50 млн. евро от ЕИБ, които ще бъдат насочени само към пешеходна инфраструктура.
През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..