Продължава да е валидна тенденцията, установена през последните години - онлайн търговията се увеличава средно с 30-35%. Процесът ще продължи, дори и да не е с това темпо.
Това е мнението, изразено пред Радио София, на Преслав Бобев, председател на Европейската асоциация на дигиталните експерти (EURODEA).
По думите му, това ще продължи да бъде водещо в потребителското поведение. Все повече хора ще пазаруват онлайн, още повече, че по-младите с навици в дигиталния свет вече стават платежоспособни.
Физическият магазин няма да изчезне, но ако някой търговец не може да се адаптира в дигиталния свят, ще изостава в бизнеса.
Коронавирусната пандемия даде стимул в дигиталните дейности. Все повече компании проумяха възможностите и ги прилагат за гъвката дистанционна работа.
България е сред добрите примери в тази сфера. Всички технологии са налични у нас, въпросът е да се използват адекватно и пълноценно. Много от търговците правят важния преход или изцяло минават в онлайн пространството.
Бизнесът си дава ясна сметка, че са нужни инвестиции в тази област.
Според Бобев все още много от клиентите не знаят правата си при онлайн търговията или имат недоверие към обявените възможности (например за връщане на стока, купена през сайт).
България е сред лидерите на Балканите по отношение на дигитализацията и модернизацията на бизнеса, подчерта още Бобев. Страната ни е демократична, но бизнесът не среща очакваната подкрепа от страна на държавните структури.
Експертът препоръча държавата да търси и да се вслушва в мнението на бизнесмени и мениджъри, да има повече комуникация.
„Ако бизнесът е оставен да работи спокойно, той ще продължи да се развива. Много предприемачи вече мислят и се пренастройват към преминаването в еврозоната и към Шенген. Дано тези цели не се отложат“, пожела Преслав Бобев.
С него разговаря Лъчезар Христов.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..