Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът на ЦГМ Димитър Дилчев разяснява за слушателите:

Времето на билета, започва да тече от момента на валидиране, не на покупка

Директорът на ЦГМ Димитър Дилчев пред турникет на метростанция
Снимка: БГНЕС

От силния вятър тази сутрин има прекъсната контактна мрежа, която захранва електротранспорта в София. На места обществените превозни средства закъсняват от графика си, заради изчакване за разчистване на паднали клони, съобщи пред Радио София Димитър Дилчев, директор на Центъра за градска мобилност (ЦГМ).

Той даде разяснения по повод слушателски сигнали и репортерска анкета, които  показаха, че все още има неясноти по отношение на новите карти и билети за пътуване 30+ и 60+, и по-точно по отношение на валидирането им.

По мнението на някои столичани в метрото трябва да се валидират 2 пъти - веднъж на турникета за контрол на достъпа и след това в самото влакче.

Освен това времето на билета за прекачване (30 или 60 минути) започва да тече от момента на купуването им, а не от момента на валидирането.

Твърденията не са верни, минаването през турникета на метростанцията е достатъчно, не е необходимо допълнително валидиране на друго място, обясни  Дилчев.

Времето, посочено на билета, започва да тече от момента на валидиране, подчерта още шефът на ЦГМ. В приложението е била допусната неточност и е записано, че отчитането стартира от момента на покупка, но това ще бъде поправено.

Вече се събират статистически данни за ползването на новите превозни документи и за натовареността на линиите в столичния транспорт.

За първите 10 дни на януари валидациите са повече от целия декември. С най-много валидации е автобус 280, с който пътуват предимно студенти.

От 1 март т.г. перфораторите ще станат излишни, защото хартиеният билет вече излиза от употреба. 

Вече има запитвания за закупуване от колекционери и за спомен.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50