"Денят, в който е роден Моцарт е празник на музиката. Ще изпълним Концерта за флейта и арфа, написан е поръчково, но дори не му е платен. Но музиката е гениална и влиза в репертоара на всички флейтисти и арфисти.
Започваме с Трети концерт за цигулка, тогава все още е детето-чудо, сам си е свирил премиерата. Баща му е искал той да стане първо цигулар. След като започва да губи славата си на вундеркинд, започва да пише поръчково, затова завършваме и с Двайсетия му концерт.
За проекта сме поканили Маестро Константин Добройков, той ни помогна да направим камерен, но пълнокръвен оркестър. Флейтистът Бертен Доландер идва специално за концерта ни.
Докато се явяваме по конкурси, някакси се свиква с прочутите Четвърти и Пети концерти, предпочитам да не ги пипаме и да свирим собствена концепция на други произведения без намеса на външни явления.
В музиката му има реверанс, хем носи духа на времето, хем е закачка, има всичко. Неговият размах за времето си е забележителен. Мащабът му ще е винаги актуален."
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..