Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знаеш ли какво дишаш в стаята?

Снимка: kakvodishash.org

Когато говорим за качеството на въздуха обикновено говорим за градовете и замърсители като фини прахови частици и емисии от автомобили и изгаряне на твърди горива.

Но знаем ли какъв въздух дишаме в затворените помещения - вкъщи, в офиса, в училището или в университета?

Това питат и в националната кампания „Знаеш ли какво дишаш?“, която предвижда повече разяснения и информиране по темата, както и монтиране на датчици на определени места.

„Искаме не само да измерим, а постоянно да мерим състоянието на въздуха, който дишаме. Поставяме фокус върху децата, върху учениците. Те са сред най-уязвимите. Стартирахме с три училища и една детска градина в Русе (бел. ред. - математическата гимназия „Баба Тонка“, ОУ „Любен Каравелов“, ОУ „Отец Паисий“ и детска градина „Дъга“). Днес например по време на втория час вече личеше, че липсва достатъчно кислородПри такива условия на хората им се доспива,  губят от работа способността си. Да не говорим, че е благоприятна среда за разпространение на вируси“, разказа пред Радио София Христо Атанасов, инициатор на кампанията.

Опита си сподели и Асен Александров (◄), директор на 51-во средно училище „Елисавета Багряна“ в столицата и председател на Сдружението на директорите в средното образование .

Той разказа, че в класни стаи има модерни проектори, които на десетина дни подават индикации, че средата е замърсена и трябва апаратите да се почистят.

„Някои учители спазват по-голяма дисциплина и проветряват през междучасията. Но с датчиците със сигурност ще правим нужното средата в клас да бъде по-здравословна – отбеляза Александров. – Не съм сигурен, че родителите ще бъдат склонни да финансират подобни инициативи, поне не масово. Може би при по-малките класове е по-възможно, защото те стоят в една и съща стая.“

Според Христо Атанасов (), ако родителите осъзнаят важността, биха участвали във финансиране на подобен проект – за тях ще коства колкото джобните пари за няколко дни на децата им.

 „Кампанията е за това - хората да разберат какви са негативите от замърсената среда, да осъзнаят колко е важно това“, допълни той.

По думите му датчиците, поставени вътре в класните стаи дават информация за микроклимата - температурата, влажността на въздуха, въглеродния диоксид, образуван при дишането.

Когато разполагаме с данни за отчитаните показатели и за процеса, ние можем да проверяваме минимално, но колкото е необходимо.

„Възможно е в бъдеще да се използват датчици за измерване на различни показатели и вън от сградите и тогава да правим корелация с въздуха в помещенията“, каза още Атанасов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо е важна кибер хигиената

Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..

публикувано на 20.02.25 в 17:15
Така изглежда паркингът на голяма търговска верига в столицата

Втори бойкот на търговските вериги в страната - до какво ще доведе

Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея.  В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..

публикувано на 20.02.25 в 16:45

Насилието обича мълчанието, а вие?

Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..

публикувано на 20.02.25 в 16:32
Боби Вълчев в Античен театър в Пловдив 2024, където горяха 17 хиляди свещи

Боби Вълчев покани фронтмена на "Earth, Wind & Fire" за концертите си

За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни  и Пловдив - 4 август.   Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:17
Д-р Валери Веселинов

С този бюджет трудно ще работи нормално здравната система

Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..

публикувано на 20.02.25 в 15:35

"LaTiDa" представят новата си песен "Факт"

публикувано на 20.02.25 в 15:07

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27