"Нашето писмо е отворено, то се обръща към широката общественост за да привлече вниманието към проблемите, с които се борим вече толкова години. Вместо да вървим към тяхното решаване те се влошават все повече и повече", сподели Молев.
Той посочи, че исканията в конкретното писмо са две - едното е за минимално заплащане от 10 лв. на страница за превод на художествена литература, а второто е да се спазва законодателството и по-специално Закона за авторското право и сродните му права, както издателствата и преводачите да сключват този тип договори, които са упоменати в закона като издателски договор.
Молев отбеляза, че за съжаление има случаи, в които издателите налагат договори, според които авторското право за превода остава завинаги в техни ръце и те могат да го използват завинаги. Той каза, че в професията има огромен дефицит както на млади, така и на всякакви хора, една част от активно работещите преводачи са пенсионери, а издателите са принудени да дават преводи на хора, за които това е странично занимание. По този начин няма гаранции нито за сроковете, нито за качеството на превода.
"Всякаква промяна, която ще доведе до повишаване на качеството на превода, а в случая повишаването на заплащането е такава промяна, би имала многократно по-голям ефект от всякакви декларативни закони за защита и опазване на езика и всякакви такива недомислици, на които станахме свидетели в отминали парламенти", отбеляза Молев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..