Думите, белязали 2022-ра, са „война“, „инфлация“, „избори“ и „Украйна“. Това показва вотът на хората в широкомащабното изследване, провеждано на платформата за грамотност „Как се пише?“.
След тях в първите десет се нареждат „газ“, „доброволци“, „мижав интерес“, „бежанци“, „хартиена коалиция“.
Кампанията „Думи на годината с Как се пише?“ се реализира за втора поредна година, всеки имаше възможност да гласува за знаковите думи и изрази за България през изминалата година, припомни в ефира на Радио София Доротея Николова:
„Целта на инициативата е ние, хората да посочим нашите думи на годината, това което ни е вълнувало като теми и предизвикателства, кое ни е зарадвало, за какво сме тъжили. Общо събрахме 311 предложения – думи и излази.“
Николова е учител по български език и е съорганизатор на кампанията заедно със създателката на сайта „Как се пише“ д-р Павлина Върбанова.
Доротея Николова и д-р Павлина Върбанова Снимка: БНР
В изследването на важните за обществото теми у нас този път се включва и класация на най-употребяваните думи и изрази в медиите на български език. Партньор по този пункт е системата за глобален медиен мониторинг и анализи Sensika, чийто анализ показва 20-те най-често споменавани думи в периода 1 януари – 31 декември 2022 г.
С помощта на софтуерни инструменти са проверени около 11,3 милиона публикации в близо 8 хиляди онлайн информационни източника– новинарски сайтове, портали, сайтове на електронни медии, блогове и др.
Оказва се, че най-използвани са „България“, „Русия“, „Украйна“, „война“, „Европа“, „САЩ“, „политика“, „министър“, „цена“, „дете“, „помощ“. Сред класиралите се в първите 20 са и „газ“, „енергия“, „управление“ и „икономика“.
Появява се и „Сашко“.
Според организаторите на инициативата като цяло думите, които хората са предложили и избрали, са по-скоро негативни, може би заради войната.
И все пак участниците в анкетата са поставили на 6-о място думата „доброволци“.
„Може би „мир“ ще престане да звучи като пожелание, върху което не се и замисляме и ще стане дума на 2023 година“, отбеляза Доротея Николова.
Вижте още:
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...