Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдбата на минералните бани беше обсъдена на кръгла маса

Минерален извор в с. Царевци
Снимка: Димитрина Дончева

България е на второ място в Европа след Исландия по наличието на минерални извори. В Народното събрание беше организирана Кръгла маса на тема минерални води, на която присъстваха голяма част от специалистите, които имат отношение по въпроса. Търсен беше отговор как старите бани в България да бъдат възстановени и как да бъдат управлявани. Любо Георгиев от Екипа на София и арх. Надежда Сучева от Българската асоциация за термално наследство разказаха подробности по темата в ефира на Радио София.

Арх. Сучева отбеляза, че до момента това е бил най-успешният форум, на който са присъствали над 100 души и каза че изводите са няколко: проблемите да бъдат поставени на масата и по тях да се работи, да се реши казуса с оплетените институции, които много тромаво взаимодействат помежду си, както и, че трябва общественият интерес и достъп до тези ресурси да не бъде пренебрегнат за сметка на частни интереси.


Георгиев допълни, че има нужда от свързващо институциите звено, което да улеснява взаимодействието между тях, но не бива то да се прави по класическия бюрократичен начин. Освен полезното действие на минералните води, често сградите са културно наследство, което в последните 30 години се руши.

"В този случай е по-сложно, не е да отидеш да построиш един хотел и да приватизираш някоя къпалня в някой парк по неясен начин. По-тежка е работата и изисква повече координация, но смятам, че сме готови за такова нещо като общество, защото има индикацията от хора, които се интересуват от темата", посочи Георгиев.

Арх. Сучева подчерта, че по времето на социализма сме имали успешно работещи бани, изградена система, дори и "курортно дело", което е публикувало постиженията на нашите курорти по онова време. Тя каза още, че не трябва винаги да търсим икономическите показатели в системата, защото управлението на тези бани е доста труден процес, но те ще донесат косвени ползи както за туризма, така и за малките населени места.

"България има страшно голям ресурс, който се излива в канала. Само с Централна минерална баня от дебита, който е готов в момента и извира на 12 литра в секунда, едва 4 се оползотворяват. Като оползотворяват значи, че отиват в чешмите и дори от тези 4 голяма част се изливат течейки от чешмата. Останалите 8 литра в секунда отиват директно в канала. Това е несериозно и показва какъв ресурс губим", каза Георгиев.

От около 150 държавни обекта с минерална вода само 47 работят, като едва около 10 са ремонтирани. Голяма част от тях са или рушащи се, или тотално занемарени, каза арх. Сучева и добави, че не трябва да преправяме тяхната автентичност, а те трябва да бъдат възстановени в оригиналния си вид.

2019 г.

"Обновяването на баните не е въпрос само на обновяване на сградите, то е въпрос и на бизнес модел. Този бизнес модел трябва да бъде измислен още преди да започнеш ремонта. Това не е нещо невероятно, така работи светът", подчерта Георгиев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34
Част от творбите на Теодор Лулчев

Дизайнът и естетиката преди AI

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев . Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април ...

публикувано на 19.04.24 в 14:20

Спектакълът "Джобове, пълни с хляб" забавлява и задава въпроси за смисъла

Двама мъже стоят надвесени над изоставен кладенец, от чието дъно вие куче. Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно? И най-сетне: „И сега какво да правим?“ . След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето. Двамата мъже..

публикувано на 19.04.24 в 13:50

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен,..

публикувано на 19.04.24 в 13:31
Крис Илиев с част от екипа на

"Мъртвешки танц" по Стриндберг - сложната връзка любов-омраза в човешките отношения

За постановката "Мъртвешки танц“, с отзвук от неотдавна състоялата се премиера разговаряхме в предаването "Добър вечер, София"с актьорите Християна Стоименова и Михаил Иванов, както и с режисьора Ивелина Колева. Режисьорът Ивелина Колева,  за която това е дипломен спектакъл сподели, че за нея особено вълнуваща е била първата среща с..

публикувано на 19.04.24 в 12:59