В рубриката "Младите легенди" говорим с Емилия Тончева за премиерата на 30 януари на танцовия пърформънс Shift:
"Образованието ми започна от НАТФИЗ, но се възползвах от стипендия в Central Academy of Drama в Пекин. С танци започнах да се занимавам като дете, от латиноамерикански, през хипхоп, съвременен танц и балет. Животът си знае своето и като започна пандемията се върнах към танците.
Беше трудно, голямо предизвикателство. Тествах доколко мога да се справя. Всички си помагахме. Придобих различен поглед върху света, видях хора от бившия СССР, Африка, бе доста отрезвително да видиш как са обърнати към Китай. Да се учи актьорство на китайски не е рационален избор. Но щом съм успяла в главна роля в актьорския изпит във втори курс, няма какво да ме изплаши.
Сегашният спектакъл ме завърна към желанието да стана хореограф. Започнах да събирам различен опит от хореографите в НБУ. Интересът ми към механизмите ме доведе до финансиране от НФК.
Имаме освен мен още двама танцьори, музиката е на Кърт колев, за пръв път пише музика за сценично парче. Имаме 3Д модели, които се прожектират върху нас. Изглеждаме технологично, неживото е важна част от пърформънса. Границата е между живота и безсмъртието. Идеята е до какво ще доведе технологичното развитие на Земята. Напреднали технологично и може би осакатени емоционално.
Искам да се говори повече за тази тема. Усещам, че гледаме късогледо. По-големият проблем са опитите да не се остарява, да се превърне човекът в бог. Не съм фен на изкуството, което сочи с пръст и се опитва да те манипулира емоционално. Обичам задълбочаването не само в актуалното, но и една крачка напред."
Десислав Лафчиев, околоселски пътешественик за едноименната поредица : "Проектът стартира преди около 10 години. Винаги съм бил голям фен на селата, родителите ме оставяха за 2-3 седмици. Свобода без вечерен час, да можеш да тичаш по горите! В този период 2013-4 не се споменаваше хубавата страна на селата и тогава решихме да ги покажем. Има около..
Премиера на новата програма на цирк „Балкански“- Александър Балкански е в студиото: "Ние сме седмият цирк с най-високото европейско признание, еквивалент на "Мишлен". Само пет цирка имат нашата конструктура - цирк шапито без мачти. На първо място в програмата ни са украински артисти, после идва италианска дресура на кучета, внучката ми на 8 години..
Група „Lefties“ представят новата си песен с видеоклип. Даниел Стайков – вокалист и основател на групата е с нас в студиото по този повод: " Сляти " е първият ни опит да направим любовна драма. Начинът по който се качва нагоре една връзка и после слиза надолу. Песента съм я написал на 15 години за първата си приятелка. Тя беше тогава на 19. Беше..
Милица Гладнишка и Никеца представят: "Лисицата и Котарака - Два вокала и една щура китара в една съботна вечер": "Никеца го видях в едно предаване за таланти, направо ме отвя. След време се събрахме в един уъркшоп по "Майстора и Маргарита". Тогава разбрахме, че можем заедно да правим музика, първата песен бе по текст на Булгаков. Правим различни..
Започва третото издание на Фестивала за илюстрация и графика – ФИГ. За него ни говорят Мила Михайлова – организатор и София Попйорданова - автор: "Грешка в книгата на Аз-а" е темата, около която се събираме. Трима родни автори и трима чуждестранни са участниците. Работилниците ни са за ризо и ситопечат, тази вечер е перформативна вечеря с терор..
От фондация „От нас зависи“ са предприели кампания за реставриране на дарени плюшени играчки, които след това да бъдат подарени на деца-бежанци. В благородната инициатива се включват както семейства, така и училища и детски градини, а децата на бежанците сами избират плюшените си приятели. „Работим с няколко групи нуждаещи се..
Ракът на дебелото черво е едно от най-смъртоносните онкологични заболявания в България (на второ място е по смъртност). В същото време то е напълно предотвратимо заболяване стига да бъде диагностицирана възможно най-рано . За целта е необходимо нещо съвсем изпълнимо – да бъдат провеждани редовни скринингови изследвания. За съжаление..