Минно-геоложкият университет става на 70! Подвижното ни студио е в техния музей на уникалните кристали. Първите ни гости са доц. д-р Борис Вълчев - декан на Геолого-проучвателния факултет и проф. Вили Лилков:
"Освен този музей, имаме още два - по минералогия и петрография и по геология и палеонтология. Всички любители на кристалите, минералите, фосилите, рудите са добре дошли да ги видят. Имаме посещения на различни ученици от цялата страна в кристалната пещера и аметистовата зала.
Единият от музеите е по геология и палеонтология. Като бях дете, баща ми разказваше за динозаврите, после брат ми оцветяваше фигурите им. Като ме питат "с какво се занимаваш", казвам "с умрели животни". Полагам всички усилия да се запази интереса към миналото." (доц.Вълчев)
Проф.Лилков: "Помня атмосферата на първостроителите. Интересно е да се видят реакциите на децата в музея на уникалните кристали: тичат, преди да се успокоят. Тук има различни специалисти, от всеки има какво да се научи. Има музейна сбирка по физика - събрахме уникални измерителни прибори. Студентите учат в музейна среда. Освен Политехническият музей и нашият, няма подобен. Нашите музеи са достъпни онлайн.
Радваме се на много добро отношение от бизнеса. Казвам на студентите си, че човек се храни с това, което е над земята, но забогатява с това, което е под земята."
Продължава доц.Вълчев: "97% от завършилите студенти намират веднага реализация в бранша! Имаме студенти, които работят по цял свят, дипломите ни са признати навсякъде. Изискванията са доста сериозни, иначе няма как да се получи добро заплащане. Биоотехнологията и геоинформатиката са специалности от новия век. Факултетът ни включва 8 специалности. Техническото и геофизичното осигуряване, но и специалности, свързани с рекултивация."
"Търсенето на води, свлачищата - при всичко това се намесват нашите специалисти." (проф.Лилков) "Специалистите ни изграждат тунели. Емблема на нашия университет е проф.Стоян Братоев, човекът-метро. Преподавайки, той си подбира най-добрите - вентилация, осветление, управление.
Когато се появят усложнени геоложки проблеми, всеки търси проф.Божинов, на 91 години, най-сложните експертизи са негови. Без геофизиците ни също никъде не може.
Ние сме бутиков университет, но тук във всеки момент всеки студент може да срещне декана и ректора си. Връзката между тях прави университета много по-силен и гъвкав. Реагираме много бързо на търсенето на пазара."
"Геологията е сравнително млада наука, от средата на 19 в. До средата на 20 в. проучванията са в основата на прогреса, след това се сдобиват с негативен облик. През 1972 се заражда концепцията за устойчивото развитие и ролята ни в това отношение е незаобиколима. Другото ни измерение е геоконсервацията. Опазването на геоложките феномени - Белоградчишките скали, Побитите камъни, Мелнишките пирамиди. Повишаваме информираността на населението. Не всеки обект е феномен, но тези поразяват с естетическото си въздействие сетивата ни. България е естествен геоложки музей. Имаме скали от всички етапи, от прекамбрий до кватернер.
Като малък исках да стана учител, като моя начален. Сбъднах детската си мечта." (доц.Вълчев)
"Минно-геоложкият е моето времеубежище. (проф.Лилков) Всичко при мен започна от учителката ми по физика. Историята на МГУ е по-дълбока. Преди разпадането на Политехниката в 1953, нашите специалисти са учили в Брюксел, Прага и Париж, традициите ни са много сериозни и две от улиците около МГУ са наречени на двама от ректорите ни."
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..