Ето и студенти от МГУ, които споделят как усещат предстоящата му 70-а годишнина:
Явор Иванов, 3 курс:
"Бях декан за един ден, беше доста горещ стола. Усеща се силата на деканската позиция. Трудно е, ако не се полагат усилия. Но винаги лекторите са ми оказвали помощ. Трудността идва от нежеланието да се учи.
Още от малък исках да уча геология. Строителството и инженерната геология вървят ръка за ръка. Сбъднах си детската мечта. На мен ми се преподава, мисля да опитам с магистратура и докторантура. Приложно мисля за проучвания за строежи на сгради и доставяне на вода. Ако не бяха специалистите от нашия университет, сигурно нямаше да се разреши водната криза в Своге.“
Карина Гелова, стипендиант на фондация "Лъчезар Цоцорков":"Магистър съм по индустриален мениджмънт, излизам като инженер и мениджър. Лятото бях на стаж, като бакалавър по управление на ресурси и производствени системи веднага подписах договор. Сега сестра ми се записа същата бакалавърска програма и вече ме надминава. Тук самата общност я мотивира. Дори и за 5 минути си излизаш с ново знание.
Казаха ми - каквото и да запишеш, ще имаш успех. Трудно е, за успех трябва да полагаш усилия. Всеки може да започне да учи, важно е да има желание. Преподавателят може по 10 начина да ти обясни, докато е сигурен, че е разбран.
Мотивирана съм, мисля, дали да не запиша още една магистратура, университетът предразполага. МГУ ни е като втори дом. Студентите са по-мотивирани. Ученето тук дава самочувствие."
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..