"Езерото Панчарево е гражданска кауза. Борим се от 2017 година и по наша инициатива се направи междуведомствена комисия от 17 различни ведомства, за да се обследва какво е състоянието на езерото. Установено е, че в него има 1/5 по-малко вода, отколкото по паспорт би трябвало да има. Това е заради наносите, които се вливат от река Бистришка и от язовир Искър".
Това каза пред БНР Галина Бел (▼) от Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне по казуса с Панчаревското езеро, което от години се заблатява и не може да бъде почистено. Отговорностите са поделени между три министерства и Столичната община.
Мястото не е почиствано основно от 1981 година, когато там се провежда Световно първенство за младежи по академично гребане. Еколози смятат, че ако то се зариби, може да бъде поизчистено. Това обаче може да създаде напрежение с любителите на риболова. 12 млн. лева са необходими за почистването, каза в предаването "Преди всички" депутатът от "Български възход" проф. Даниела Дашева.
По думите на Галина Бел преди две години са одобрени 180 000 лева за изработка на идеен и работен проект за почистване на езерото, който обаче още не е реализиран и ако изтече срокът за неговото изпълнение, ще се наложи да бъде актуализиран.
Решаването на проблема се бави заради прехвърлянето му от кабинет на кабинет и кадрови смени в отговорните ведомства.
"Няма да оставим проблема нерешен. С гражданска активност се опитваме да спасим нещо, което е ценно не само за Панчарево и Кокаляне, но и за спорта, и за софиянци. И както се борим за тези неща, разбираме, че има инвестиционно намерение от фирма, закупила имот до водите на езерото, от страната на Герман, за хотел с 50 стаи плюс друга постройка, плюс паркоместа. Ако там трябва да преминават камиони, какво ще стане с велоалеята, за която бяха похарчени 1 млн. лева".
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл в интервюто на Лора Търколева с Галина Бел.
Вижте още:
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..