Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Георгиева и Стефан Митев - двама доброволци в Танзания

Снимка: Стефан Митев

През декември 2022 година, Юлиана Георгиева и Стефан Митев заминават на доброволческа акция в Танзания. За краткото време, което прекарват в град Моши, в подножието на Килиманджаро, се срещат с много местни предприемачи и занаятчии. Успяват да завържат ценни познанства. Помагат в няколко от сиропиталищата в района.

По време на доброволческата си акция разбират, че в България ние се радваме на много неща, които смятаме за "нормални" като течаща вода, канализация, топла и чиста храна, достъпно здравеопазване и образование, които в Танзания са рядкост.

Разбират също и че престъпността в Африка далеч не е чак толкова често явление.

В бъдеще биха развивали доброволческите акции в Танзания с фокус върху организационната работа и свързването на местните занаятчии с европейския пазар.

"Бяхме в един много хубав хостел, който всъщност беше част от мисията ни, защото собственичката на хостела помага на различни организации, на различни сиропиталища, чрез доброволци", разказва Юлиана Георгиева и допълва, че и в момента се търсят доброволци, желаещи да отидат там и да помагат.

"Помагахме в сиропиталища. Запознахме се с Маргарет, която има частна детска градина, иска да създаде и вече е започнала да създава частно училище. Средствата от тези нейни начинания, отиват в сиропиталището в което тя отглежда 12-13 деца, осиновени от нея, които получават своето обучение в Кения", разказват доброволците.

"Ние отидохме на нещо като проучвателна мисия там, за да се запознаем с възможно повече инициативи. Идеята на нашата инициатива е, множество групи да ходят там, множество пъти, за да видим с какво точно можем да помогнем", уточнява Стефан Митев.

По думите му, хората там имат нужда да бъдат организирани и научени на базисни неща, които да им бъдат полезни в ежедневието – как да приоритизират, как да водят счетоводството си. Условията, в които хората живеят там, са мизерни. Къщите са без канализация, улиците кални и разбити.


"Не бяха запознати с платформата за дарения, която използваме. Смятам, че може би с това им помогнахме повече, като им обяснихме за какво става дума, за да могат да се включат към тази платформа и да започнат да приемат дарения от чужбина", допълва той.

Стефан Митев посочи още, че чрез платформата за дарения, която използват, се осигурява валидация, че хората, които ще получат даренията, са именно тези, за които се представят.

"Пътуването до Танзания и престоят ни там, много ни промени. Видяхме нагледно как се радваш на малките неща и как всъщност, ние тук имаме всичко – можем да пием вода от чешмата, дори да не си измиеш ръцете не е толкова страшно, докато там се съобразяваш с всичко", разказва Юлиана Георгиева.

"Аз получих много интересна перспектива като фотограф–аматьор. Моята задача беше да документирам нашето пътешествие, като събирам възможно повече материали. Движехме се по един ален път към една от фермите и засякохме три момчета, които горяха храсти. Вдигнах камерата, за да снимам, но се спрях, защото осъзнах, че без контекст, снимката няма да се възприеме нормално. Виждал съм множество такива снимки, които ти дават една много грешна представа – че в Африка всичко е мизерия, престъпност и т.н. Нямаше го контекста в моята потенциална снимка, че това всъщност са работници от полето, които са го изчистили, събрали са всичките шубраци и няма къде другаде да ги закарат, единствено могат да ги изгорят, защото в града няма сметосъбиране", споделя Стефан Митев.

И допълва: "Постарах се  да снимам неща, към които мога да добавя правилния контекст, така че да бъдат разбрани правилно. Това е много важен урок за мен – без контекст не можеш да взимаш нещата за "чиста монета".

Чуйте още от разказа на двамата доброволци в звуковия файл, за да научите как тяхното посещение в Танзания се отрази на хората с които са общували.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зъболекари: Кариесът при децата е пандемия

България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..

публикувано на 27.11.24 в 13:01

Таксиметрови шофьори заплашват да блокират магистралите в страната по Коледа

Ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност съм старите нива от лятото, представители на браншовите организации обявиха, че ще блокират всички основни магистрали в страната - Тракия, Хемус и Струма, както и границите преди коледните и новогодишните празници...

публикувано на 27.11.24 в 12:55

Бизнесът създава добро! И примерите не са малко

Нова инициатива на Клуб "Смисъл" ще събере аудитория, привлечена от темата " Бизнес модели за добро" на 29 ноември. В петъчната вечер Георги Чипов ще изнесе презентация по темата (от 19:30 часа), а след това ще се проведе дискусия. Входът е свободен. "Провокира ме усещането в обществото, че бизнесът е нещо лошо. Иска ми се хората да..

публикувано на 27.11.24 в 12:15

"Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със света от сцената на Младежкия театър

Петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър "Николай Бинев" за този театрален сезон е "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада". Режисьорът Йордан Тинков ни припомня познатите и обичани герои от световната класика на детската литература. С много хумор и приключенски дух, "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със..

публикувано на 27.11.24 в 11:46

Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия „Ракурси“

Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия и аукциона къща „Ракурси“ в София. До 7 декември галерията предлага поглед на извадки от колекциите на български и чуждестранни колекционери на родни автори, както и творби, собственост на техни наследници. Изложбата е съчетала разнообразни картини от няколко различни периода на Иван..

публикувано на 27.11.24 в 11:45

Емоционално занемарените деца често се превръщат от жертви в агресори

В случай на проявено агресивно поведение към нас, е необходимо първо да се обърнем към органите на реда. При нужда, след това жертвата може да потърси психолог за психотерапевтична помощ за възстановяване. Това каза пред Радио София психологът в Центъра за консултиране, психотерапия и психоанализа във фондация "Асоциация Анимус" Катя..

публикувано на 27.11.24 в 10:39

Асен Александров: Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин за опасни предмети

Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин какви опасни предмети носят в училище, коментира пред Радио София директорът на столичното 51 СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров. За да се случи това е необходима специална техника, каза той. "Всяка сутрин в нашето училище, в рамките на около 10 минути, преди началото на първия..

публикувано на 27.11.24 в 09:26