Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата почита Свети Трифон

Снимка: БГНЕС

На 1 февруари Православната църква почита паметта на Свети мъченик Трифон - един от най-славните светци-лечители. Според народната легенда Свети Трифон е пазач на лозята и покровител на лозарите, винарите и кръчмарите. С Трифоновден започва празничен цикъл, наричан фолклорно Трифунци.

На 2 февруари е Сретение Господне, когато Христос е въведен за първи път в храма след раждането си, а на 3 февруари църквата почита Свети Симеон Богоприимец - в чест на стареца, който го посреща на входа на храма. 

Мъченик, светец, лечител. Така църковното предание познава Свети Трифон. 

Разказва богословът Ангел Карадаков - редактор на официалния сайт на Светия Синод: "Тъй като още от дете е бил много силно вярващ, Бог му дал благодатни сили и дар на чудотворство, така, че той можел със своята молитва да лекува болни, а за това и Църквата го почита и като лечител и чудотворец".

Римският император Гордиян не бил християнин, но не преследвал последователите на Иисус заради чудодейната сила на Свети Трифор: 

"Императорът помоли Свети Трифон да излекува дъщеря му чрез неговите молитви. Светецът бил доведен в Рим".

В Новия завет често срещаме образа на виното, а лозата е символичното именуване на Христос: "На едно място примерно в Евангелието Христос казва, че лозовият плод, виното, което Той пие сега, отново ще пие и след Второто пришествие. Лозата е дълбоко преплетена в църковната традиция и за това и на празника на Трифон Зарезан, понародному наричан, се извършва винаги водосвет на място, където се гледат лозя, прави се молебен, за да може като даде Бог благоприятно време за израстване н лозовия плод, от него всъщност всеки лозар да даде дар в храма - вино, което ще бъде претворено в Светата Евхаристия в Кръв Христова".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51