Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитализацията в здравеопазването спасява животи

Снимка: БКДРИЗ

Как дигиталните технологии вече променят българската здравна система?

Защо всеки един от нас трябва да е част този процес?

Отговорите на този въпроси третира "Код: Живот" - първият документален филм за дигитално здравеопазване у нас.

Лентата събира на едно място здравни и дигитални експерти, лидери на мнение в лицето на проф. Иво Петров, д-р Александър Симидчиев, д-р Радослав Мангладжиев, д-р Бойчо Бойчев, Радой Павлов, доц. Рада Маркова, както и пациенти.

Премиерата е насрочена за 8 февруари от 19:00 ч. в кино „Люмиер“.

Входът е свободен, но предвид ограниченията на залата, се изисква предварителна регистрация.

Поканата е от Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването (БКДРИЗ).


„Във филма задаваме въпроси, даваме и отговори. Дигитализацията има много по-дълбок и богат смисъл, не става дума само да електронизираш нещо. За съжаление темите за дигитализация като че са недоразбрани (и не само в България). В по-развитите общества обаче има по-съществен граждански принос. Озаглавихме филма така, защото осъзнахме като организация, че наистина технологиите спасяват човешки животи, не е празна мантра или нещо абстрактно - отбеляза Мира Ганова () - изпълнителен директор на БКДРИЗ. И подчерта – Дигитализацията не е панацея, няма да реши всички проблеми в здравеопазването, но е най-силният инструмент, който може да подкрепи здравните системи, за да бъдат по-устойчиви и ефективни.“

По думите ѝ това не е проект с мандат, а дългосрочен, еволюционен процес.

"Голямата полза от дигитализацията е не само за диагностиката и лечението на пациентите и за нашата ежедневна работа. Това ще даде възможност на лекарите да спестят време от административни дейности и да отделят повече време на своите болни", изтъкна д-р Радослав Мангалджиев (◄)  - началник отделение по медицинска онкология в СБАЛО – София, и участник във филма.
Той допълни, че изградената национална здравно-информационна система в момента все още не дава възможност да се проявят преимуществата на дигитализацията. 
"В момента дигитализираме хартиени документи, у нас все още пациентът трябва да пренася разпечатани документи, а липсата на синхрон между здравните институции затруднява работата ни, но се надяваме с времето това да се подобри. Но нещата трябва да се изграждат стратегически, не на парче", каза още специалистът.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31