Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва как да преодолеем хранителните разстройства и травмата свързана с тях

Художникът Невелин Иванов разказа за нея в "Радиокафе"

Снимка: Радио София


Отделни етапи от пътя към преодоляване на хранителните разстройства и травмата, свързана с тях, са представени от художника Невелин Иванов в изложба озаглавена "Ако имах прасе, щях да го кръстя Нево". Експозицията се открива на 3 февруари 2023 г. Тя е първи самостоятелен проект на Невелин Иванов. 

В предаването "Радиокафе" той разкри как е решил да избере провокативното заглавие на експозицията.

"След разговори с моя куратор д-р Любен Домозетски и огромна провокация от съвременната художничка Искра Благоева", разкри той и допълни, че идеята за експозицията се е зародила вследствие на негов личен проблем – хранително разстройство и травмата свързана с това състояние.

 "То е на възходи и спадове. Един ден, в една такава дупка стоях пред огледалото и си казах – ти си станал такова прасе.. И започнах да рисувам себе си, или части от моето тяло, до тях едно прасе и отдолу текст: "Нево е прасе"!

"След разговори, започнах да се провокирам, че тези прасета трябва да комуникират по някакъв начин с човека. Прасето е персонификация на хранителното разстройство, то е метафора за това как човек може да се чувства изключително зле със себе си. Впоследствие, прасето и човекът започнаха да си комуникират по някакъв начин – той първоначално носеше прасето със себе си, в друг момент то беше яхнало човека“, обясни авторът, алегорията в различните сюжети."

"Накрая цялата история завършва с класически сюжет – пиета – как Дева Мария взема мъртвото тяло на Христос свалено от кръста. Аз съм Исус Христос, а прасето е Дева Мария, без да има някакво богохулство в това", твърди художникът. 

"По този начин прасето изпява своята Лебедова песен, аз възкръсвам и отивам на по-добро място", допълва алегорично той. 

По думите му творчеството му в тези моменти е било неговата терапия, която го е излекувала от хранителното разстройство. Имах нужда да изразя това по някакъв начин, не само с думи. По този начин открих някакво лечение за самия себе си", каза още той.

Изложбата ще продължи 3 дни, като началото й е от 03.02.23, в 17:30 часа, в галерията на ул.“11 август“ №7

Чуйте още интересни детайли в разговора с младия художник и неговото послание към хората с подобен проблем.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38