В предаването "Радиокафе" той разкри как е решил да избере провокативното заглавие на експозицията.
"След разговори с моя куратор д-р Любен Домозетски и огромна провокация от съвременната художничка Искра Благоева", разкри той и допълни, че идеята за експозицията се е зародила вследствие на негов личен проблем – хранително разстройство и травмата свързана с това състояние.
"То е на възходи и спадове. Един ден, в една такава дупка стоях пред огледалото и си казах – ти си станал такова прасе.. И започнах да рисувам себе си, или части от моето тяло, до тях едно прасе и отдолу текст: "Нево е прасе"!
"След разговори, започнах да се провокирам, че тези прасета трябва да комуникират по някакъв начин с човека. Прасето е персонификация на хранителното разстройство, то е метафора за това как човек може да се чувства изключително зле със себе си. Впоследствие, прасето и човекът започнаха да си комуникират по някакъв начин – той първоначално носеше прасето със себе си, в друг момент то беше яхнало човека“, обясни авторът, алегорията в различните сюжети."
"Накрая цялата история завършва с класически сюжет – пиета – как Дева Мария взема мъртвото тяло на Христос свалено от кръста. Аз съм Исус Христос, а прасето е Дева Мария, без да има някакво богохулство в това", твърди художникът.
"По този начин прасето изпява своята Лебедова песен, аз възкръсвам и отивам на по-добро място", допълва алегорично той.
По думите му творчеството му в тези моменти е било неговата терапия, която го е излекувала от хранителното разстройство. Имах нужда да изразя това по някакъв начин, не само с думи. По този начин открих някакво лечение за самия себе си", каза още той.
Изложбата ще продължи 3 дни, като началото й е от 03.02.23, в 17:30 часа, в галерията на ул.“11 август“ №7
Чуйте още интересни детайли в разговора с младия художник и неговото послание към хората с подобен проблем.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..
Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...