Отворени врати по Инженерна роботика за деца ще се проведат на 5, 11 и 12 февруари от 10:00 ч. до 12:00 ч. в Университет за деца в София. Подрастващите ще се запознаят с възможностите на новите инженерни технологии и ще очертаят перспективи за развитието си като инженери в съвременния динамичен високотехнологичен свят. Ще бъдат представени инженерни проекти и автоматизирани инсталации на възпитаници на Университет за деца от изминалата и настоящата учебна година. Всички посетители ще могат да разгледат проектите и да зададат въпроси за изработването и функционирането им. Желаещите ще управляват обучителните роботи "Драко", базирани на микроконтролера "Ардуино", ще се запознаят с българския микроконтролер "Тинузавър" и ще научат основни принципи на роботиката, мехатрониката и автоматизацията.
Събеседници са Драгомир Янев - инженер и преподавател по роботика в Университет за деца, Руси Шишманов - програмист и преподавател по роботика в Университет за деца, Момчил Михайлов - ученик и млад конструктор в курсовете по роботика и Александър Трифонов - ученик и млад изобретател в курсовете и клуба по роботика на Университет за деца:
"Занимаваме се с неформално обучение. Представяме на децата различни науки. Всичко страшно в училище го представяме в по-достъпен вид." (Драгомир Янев)
"Преподавам роботика в Университета за деца. Целта ми е да ги вдъхновя, да не е като урок. Да се събуждат и да се изкефят." (Руси Шишманов).
Момчил и Александър: "Всичко е вярно. Правим и по-сложни проекти."
Отново Драгомир: "Показваме на всички, че знанието е достъпно. Всеки желаещ може да се запише."
Момчил: "Всяка година се представят различни неща. Миналата година ходих на 3Д принтирането. Като правиш робот ти трябва за външната част на робота с параметрите, които искаш."
Руси: "Накрая има специално време за собствените проекти на децата. Някои имат грандиозни идеи, които не можем да ги изпълним при уроците, те са за клуба по роботика. Доста от проектите са правени докрай от децата. Ако се получи от първия път не е интересно. Реално научаваш повече от проблем."
"Целта е да научим децата за реалния живот. Колкото по-отрано мотивираме децата, че всичко, което учат, ще им полезно в живота, всеки ще си намери пътя и ще използва това, което знае." (Драгомир)
"Най-ми хареса да ни дадат задачата и да ни дадат време. Ние не сме роботи, правим роботи." (Момчил)
"Започваме с блоково програмиране. Децата се забавляват и искат сами да научават. Искам да ме питат и за неща, които не са част от учебния процес." (Руси).
"Понякога съм си казвал, че ще спра за два дена, но се събуждам през нощта и си казвам - сетих се!" (Александър)
"Събитието ще е разчупено - започваме със запояване на платка. Който няма желание - да разгледа някой от предишните проекти. Като електрическа кола, която измерва всички графики." (разработка на 12-годишен, който ще може да го прави и на индустриални контролери.)
"Направихме танк със сервомотори и лазер, командва се с инфрачервено дистанционно." (Момчил)
"Колкото по-рано се ориентират децата, толкова по-лесно е реализирането им" (Драго)
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..