Колко бързо трябва да бягаш, за да избягаш от зависимостта?
Този въпрос е особено подходящ към победителя в най-известния маратон по планинско бягане Иво Андреев не само заради последното му увлечение, но и защото е успял да се отърве от тежки зависимости.
Пред Радио София Иво Андреев разказа как е започнал с цигарите - на 13 години, как е стигнал до хероина - на 17, как десетилетия по-късно - след немалко методонови програми и пребиваване в комуни, е настъпил обрат в живота му и е започнала положителната промяна.
"Важното е за си решителен, да поемеш отговорност, да спреш желанието си да се харесаш на другите, да осъзнаеш, че всичко зависи от теб самия", подчерта той.
Отворил е магазин за алкохол и цигари, но осъзнал, че върви срещу себе си. Така започнал да продава плодове, зеленчуци и фрешове. Започнал да се увлича в планинското бягане. През миналата 2022 година участвал в повече от 30 състезания. Издал е и книга - "Анатомия на зависимостите", която може да служи и като наръчник за отказване от цигарите.
По думите на Андреев, човек не може без зависимости но трябва да придобива положителни навици с които да получава свобода, а не ограничения.
Фондация "Конкордия България" провежда поредица от мотивиращи срещи, в които запознава деца и младежи с известни личности и техните постижения в различни области, каза Зорница Симеонова, мениджър "Комуникации" на организацията.
"Радвам се, че Иво Андреев ще е гост в една такава среща и ще разкаже от първо лице собствените си истории, как е стигнал до своите постижения и как ги поддържа. Досега сме срещали децата с танцьори, планински водачи, катерачи, театрали и други. Всяка такава среща дава много на децата и остава паметна в съзнанието им."
На срещата, която предстои - на 9 февруари в Семеен център "Посока", са поканени младежи, социални работници, учители и всички други, които се интересуват лично или професионално от темата за (нарко) зависимостите и как можем да се освободим от тях.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..