По темата, миналата година, Георги Апостолов, координатор тогава на Националния център за безопасен интернет, коментира пред БНР, че в много държави развиват собствени програми и начини на противодействие и обучение на деца, родители и учители, но нещата се движат с много бавна скорост. Другата важна особеност, която създава проблем е, че с широкото навлизане на интернет, хората започват да го приемат за даденост и децата в училище могат да кажат наизуст какви са рисковете, но както и възрастните, не могат да разпознаят тези рискове. Липсва и подготовка да се правят адекватни действия, за да защитим себе си.
Работата на Националния център за безопасен интернет, датира от 16 години. През декември миналата година, той бе застрашен да затвори врати, поради липса на съфинансиране.
Благодарение на българска компания по кибер сигурност, той ще продължи своята работа поне още 6 месеца – за толкова е осигурено финансирането му. От Асоциация "Родители" апелират да се намери спешно финансиране от държавата.
Антоанета Василева от асоциацията дава пример от нейната практика като експерт, от август миналата година, със случай на момиче, което се запознава с мъж в мрежата и си разменят голи снимки. Той се представя за 15 годишен, тя е на 14. Когато успяват да се видят на живо, момичето установява, че срещу нея стои мъж на 30 години. Уплашена, въпреки, че изтрива снимките и акаунта си, той продължава да я преследва и натискът върху нея се увеличава, като впоследствие той качва всички снимки на страница в интернет. Майката на момичето разбира всичко и търси съдействие от Националния център и оттам успяват да свалят страницата.
Но ако Националния център го няма, кой би направил това?
Експертът Антоанета Василева отбеляза пред Радио София, какво би трябвало да бъде отношението на държавата в подобни случаи на сексуален тормоз и насилие:
"За последните 9 месеца разговаряхме с 2 правителства, с различни министерства, даваха се различни предложения, но нито едно от тях не доведе до финансиране от страна на българската държава, както се случва с другите 26 европейски центрове. Мисля, че няма достатъчно политическа воля, да бъдат подкрепени българските деца и българските родители, за това, да има на кого да се обадят, ако имат проблем онлайн".
Тя допълни, че Националният център по безопасен интернет е единствената такава услуга, ръководена от неправителствена организация в България, която реално помага на българските деца и родители. Над 23 700 сигнала за насилие е имало на горещата телефонна линия, когато центърът е бил пред затваряне, отбеляза тя.
Чуйте още интересни детайли за различните сигнали и преобладаващи случаи, отт разговора на Златина Петкова в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..