Сградите основно се изчисляват за хоризонтално земетресение. (Малка е вероятността да сме точно в епицентъра на вертикален трус.) С отдалечаване от епицентъра ъгълът на сеизмичните вълни намалява и вертикалният трус постепенно се доближава до хоризонталния.
Това обясни пред Радио София проф. Петър Павлов - ръководител на Националния център по сеизмично инженерство при УАСГ.
По думите му, на места в Турция (►) са се натрупали няколко фактора, които са допринесли за рухването на сгради, включително и презастрояването, например.
След земетресенията в Албания (2019) и сега в Турция експертът твърди, че в България се строи по по-добри стандарти, което дава по-голяма сигурност за зданията.
Той очерта 4 типа строителство. От тях най-рискови са сградите, вдигнати без инженери, „на база интуицията на отделни майстори“ – главно в селата, но има немалко и в градовете, включително и в София. Те са с недостатъчен брой конструктивни елементи, които биха поели са измисли въздействия.
Проф. Павлов припомни, че е започнал процес на паспортизация на сградите. Той е особено важен за сградите, строени преди 30-ина години, защото при констатация на слабости, може да се отправят предписание за укрепване на съответните конструкции.
Срокът за паспортизацията беше 2024 година, но при едно от служебните правителства беше отменен и в момента няма крайна дата за изпълнение.
За широко разпространените панелни блокове е имало програма на Световната банка. Установено е че в България има седем архетипа на панелни жилищни сгради, но не на всички могат да се намерят строителните книжа. Това е доста неприятно.
Експертът изтъкна, че в съществуването на сградата има три етапа: проектиране, строителство и експлоатация. При първите два етапа има сравнително добър контрол.
Според Павлов новото строителство е до-добро, а сградите – по-устойчиви, защото са правени по норми, които с годините постепенно са завишавани.
Приблизително 60 детски площадки има в столичният район "Сердика". Те са недостатъчно, но за сметка на това поддържането им е истинско предизвикателство, отбелязва кметът Момчил Даскалов. За тази година средствата за реконструкции на детските площадки са малко над 40 000 лв. и общо взето стигат за основен ремонт на една средна площадка. Затова е важна..
Дебютната попарт изложба на художничката Ивона Иванова "Още 15 минути" е вдъхновена от прочутата фраза на Анди Уорхол, според която в бъдещето всеки ще има своите "15 минути слава“. Именно Уорхол е артистът, който обръща внимание на преходността на славата и обезличаването на стойността в културата. Ивона Иванова не просто цитира попарта, а го..
Омега-3 добавки в комбинация с вдигане на тежести подобряват цялостното здраве Омега-3 мастните киселини играят важна роля в множество телесни функции, включително за здравето на мозъка и очите. При достатъчен прием те се свързват и с по-добри показатели за сърдечно здраве и психическо благополучие. Изследователи подчертават, че комбинацията от..
Проект на нов закон за детското правосъдие се очаква наесен. Това е дългоочаквана стъпка към модернизация на системата и въвеждане на нова, съобразена с най-добрите европейски практики рамка за работа с деца в конфликт със закона и противообществени прояви. В края на юни в Министерството на правосъдието се проведе първото заседание на работната група..
От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на протест тази вечер. Живеещите в района на ул. "Опълченска“ настояват за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Според тях две нови автомобилни ленти удвояват..
Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 34°. В планините ще бъде слънчево. След обяд, главно над западните масиви, ще има временни..
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..