Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълшебният свят на пчелите през погледа на Васил Неофитов

Снимка: Радио София

На 10 февруари Българската православна църква почита св. Харалампий Магнезийски, който е смятан за покровител на меда и пчеларите. В църковната обредност съществува традицията, в днешния ден да се носи мед в църквата. Отслужва се специална литургия за освещаването му, а осветеният мед се отнася в дома и всеки го ползва като лек през цялата година.

Васил Неофитов e пчелар, който е наследил занаята от дядо си. Още от малък е потопен във вълшебния свят на пчелите, каза той пред Радио София.

„Моят дядо беше много запален пчелар. Имаше пчелин в с. Рударци и аз от много малък се докоснах до света на пчелите и медопроизводството. Той съвсем целенасочено искаше аз да наследя това нещо, като дейност, която по някакъв начин хем да помага на пчелите, хем да се събира и мед“, добави Васил Неофитов.

През годините, най-големият брой кошери, които семейството му има е около 70. Признава, че последните зими са били много тежки за пчелините. Той наблюдава значително намаляване на броя на пчелите в екосистемата. През миналата година се оказва, че семейството му е останало само с един кошер. Васил започва бавно да ги възстановява и в момента се грижи за 7 кошера с пчели.

„Един от основните проблеми, който аз съм забелязал е, че има нерегламентирано пръскане с препарати върху овошки и растения, което има как да се предотврати, ако има регламентираност“, казва пчеларят.

Освен с производство на мед, Васил Неофитов е и музикант. Майка му е пианистка и от малък свири на пиано, в последствие и на китара, и барабани. Баща му е пял в Хора на момчетата в Пловдив, а баба му в хор в Перник.

„От дядо ми наследих любовта към пчелите, пък от всички останали любовта към музиката. Най себе си се чувствам в композирането на музика“, добави Васил Неофитов.

Има около 60 авторски песни и не обича да се ограничава стилово.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08