"При нас във фондацията, през последните няколко години наблюдаваме доста сериозна тенденция за изключително нарушено репродуктивно здраве при млади хора", това разкри основателят й, Радина Велчева. Тя посочи, че през последните 5 години в клиниките за репродуктивно здраве влизат жени на възраст над 40 години с такъв проблем и всъщност се оказва, че той е започнал много отдавна.
По думите й това се дължи на недостатъчната информираност, че те може да имат такъв проблем.
"Репродуктивното здраве на една жена и узряването на биологичния й часовник да има свое дете - това е възрастта 22-23 години. Това е биологичният часовник, който е бил при нашите баби, при майките ни, както и при нас и това няма как да се промени", настоя тя.
"Отлагането" на детето поради динамиката на живота, всъщност се оказва сериозна пречка.
"Ние сме на 40 години, имаме партньор, искаме да имаме дете, но яйчниковата функция е почти невъзможно да осъществи своята детеродна дейност", твърди Радина Велчева. По този повод фондация "Искам бебе стартира инициатива от дискусии по темата "Бебе навреме".
В тази връзка е отправено предложение от омбудсмана Диана Ковачева до Здравното министерство и НЗОК, в пакета от здравни дейности покриващи бюджета на Здравната каса да бъдат включени ежегодните изследвания на репродуктивността.
Към момента няма данни и не се води статистика, колко от жените и мъжете в млада възраст са с репродуктивни проблеми, тъй като изследването на яйчниковия резерв най-често се извършва едва при кандидатстване за финансиране на дейности по асистирана репродукция.
Така жените разбират за тях твърде късно с произтичащия от това разход на публични и лични средства, а понякога и до невъзможност да имат деца, като в същата ситуация, с късното установяване на репродуктивни проблеми, се оказват и мъжете.
Омбудсманът Диана Ковачева също се ангажира с намиране на решение на проблема.
"Смятам, че при съществуващата демографска криза и все по-застаряващото население в страната ни, органите на държавната власт трябва да полагат повече усилия в търсене на решения и вземане на мерки, насочени към проследяване на здравето и профилактика на заболяванията, отнасящи се до фертилитета", посочва тя.
В препоръката си Диана Ковачева подчертава още, че ролята на общопрактикуващите лекари е изключително важна – те трябва да информират гражданите и да ги насочват към извършване на профилактични изследвания във връзка с репродуктивното им здраве.
Чуйте още по темата подробности от разговора в звуковия файлВеселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..