Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

PARA Robotics Incubator се провежда за втори път

Снимка: www.para.expert

Инкубатор за проекти в сферата на роботиката и иновациите PARA Robotics Incubator vol.2 се провежда за втори път. Той стартира набирането на проекти до 23:59 часа на 20 февруари 2023 година и ще подпомага два вида проекти - учебни и стартъп. Кандидатите са ученици и студенти, като минималната възраст е 14 години, а заявления могат да се подават на сайта https://www.incubator.para.expert/.

Участниците и в двете направления трябва да създадат и развият решение в следните сфери: роботика, автоматизация, дронове, интернет на нещата, машинно зрение, изкуствен интелект или умни устройства.

Инкубаторът ще предостави на участниците възможност за работа по собствен проект, като ще  им предостави безплатно хардуер и лаборатории. Те ще получат възможност да работят рамо до рамо с инженери и експерти от индустрията, а пет от екипите ще имат достъп и до обучителната програма на инкубатора.

Инициативата е създадена от ПАРА – Професионална асоциация по роботика и автоматизация, която цели да насърчава българските успехи в сферата на роботиката. Подробности пред Радио София разказа Кристиян Михайлов, организатор.

"Имаме отбор, който е финансиран по Национален иновационен фонд, имаме и отбори, които успяха да подобрят прототипи на продукти в сферата на роботиката, така че ако нямате отбор, ние ще ви помогнем да си намерите такъв. Но задължително кандидатствайте", отбеляза Михайлов.

В рамките на предишния проект са били създадени робот за плевене с изкуствен интелект и дрон за спасителни операции. Силен интерес към роботиката и автоматизацията се наблюдава при младежите.

"Всяка година ние правим един форум по роботика, в който показваме какви са българските изобретения в тази сфера. Отделно това може да се разбере и в един наш доклад, който пускаме между април и юни месец всяка година и в него разказваме повече за успехите на България и къде й е мястото на картата на иновациите", заяви Михайлов.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тодоров / Колаж: БНР-София

Задълбочава ли се кризата с боклука в "Люлин"?

“Нямам нито правомощията, нито капацитета, нито ресурса да се справям с такава криза", коментира задълбочаващата се криза с боклука кметът на район “Люлин“ Георги Тодоров, като допълни, че районната администрация прави всичко, което е по силите ѝ, за да се справи с проблема. Той посочи, че по молба на Столичната община, районното дружество за..

публикувано на 24.11.25 в 10:44

"Изправи се.БГ" с жалба срещу поскъпването на зоните за паркиране в София

Представители на гражданската платформа "Изправи се.БГ" ще внесат в Административния съд София-град жалба, подписана от десетки граждани, срещу решението на Столичния общински съвет за двойно поскъпване на паркирането в синя и зелена зона.  Жалбата и подписката са насочени и срещу разширяването на зоните за паркиране. В различни квартали..

публикувано на 24.11.25 в 10:05

Проблемите с боклука в столичния квартал "Люлин" продължават

Проблемите с боклука в столичния квартал "Люлин" продължават. Слушатели сигнализират за частично извозване на боклуците и то на по-големи интервали от време. Това води до ново струпване на много отпадъци и замърсяване в района. "След няколко дни стават два месеца от началото на кризата с боклука в “Люлин” и за съжаление, нищо добро не се е случило -..

публикувано на 24.11.25 в 09:52

София ще бъде подложена на кулинарен одит от Michelin Guid

След проведени ср ещи с екипа на Michelin Guid - най-авторитетната световна система за гастрономически оценки, София официално получи възможност да бъде подложена на кулинарен одит. Това е ключовата първа фаза в процеса за потенциално включване в селекцията на Michelin, съобщават от пресцентъра на Столичната община. София бе представена..

публикувано на 24.11.25 в 07:35

Времето ще бъде слънчево, но студено

През деня ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в източните райони до 5°-6°, в София – около минус 1°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В по-голямата част от страната ще бъде слънчево, на места в равнинните райони преди обяд видимостта ще е намалена...

публикувано на 24.11.25 в 06:15
Дженк и Антонио (вдясно) в Дъблин

Тиха, слънчева, добре разказана история

За пръв път чуждестранно китарно дуо се продуцира и издава от българска компания, известна предимно като концертен промоутър. Явор Ганчев е име, което свързваме както с основания преди над 35 години и съществуващ до днес музикален магазин "Дюкян Меломан", така и с концертите от началото на века, неслучайно събрани под името " Джаzz+ ": "Едното начало..

публикувано на 23.11.25 в 11:00
Добавената стойност на майсторските класове

От виненото до божественото

Емил Коралов представя поредното 14-о издание на Фестивала Di Vino Taste: "Очевидно фестивалът е устойчив, българската винена индустрия се развива на все по-високо ниво. Освен този, правим и други фестивали, за да става българското вино по-видимо. Ще бъдат представени всички региони. Бялото вино е класифицирано като елегантно, а районът на..

публикувано на 23.11.25 в 10:20