Името на столичния район „Изгрев“ е свързано с Петър Дънов – Учителя и Бялото братство.
През 1922 г. Дънов извежда последователите си на в югоизточния край на София, за да посрещнат изгрева на слънцето. Бялото братство купува мястото, което тогава се нарича Баучеровите поляни, и изгражда свое селище, наречено „Изгревът“.
През март 1922-ра е разпъната първата палатка от Методи Константинов - първия жител на „Изгрева“. Постепенно на това място заживяват хора с различни професии – общо около 350 души от 11 националности са били сред първите жители на „Изгрева“.
Днес на мястото на Баучеровите поляни се издигат сградите на „Интерпред“, посолството на Руската федерация в България, както и много жилищни сгради.
Запазен е гробът на Учителя Петър Дънов (▼), който се намира в красива градинка.
Гробът е с граници: оградата на градината на ъгъла на улиците “Никола Мирчев” и “Латинка”. Мястото е обявено за исторически паметник на културата с категория „национално значение”.
Благовест Жеков, който е роден там и по думите му е „пряк свидетел на квартал „Изгрев“. Той разказа пред Радио София, че преди около век там са се настанили палатки, бараки, след което се появили и първите постройки. Хората там са били привличани от словото на Учителя.
Останал е списък от 1927 г. с 37 живущи. Той е съставен от д-р Иван Жеков, който навремето е и човекът, закупил земята. В Нотариалния акт пишело, че е теренът е закупен с пари на Братството и за нуждите на общността.
„Този текст, наричан контра летър, доказват, че Братството е собственик, а не лицата, извършили покупката. Благодарение на това мястото беше спасено от съдебен иск на наследници за реституция“, добави г-н Жеков.
Днес ще се гледат мерките за задържане под стража на тримата младежи, които пребиха двама души в центъра на София. Задържани са младежи на 15, 16 и 18 години. Това съобщи Атанас Доцински, зам.-районен прокурор на София, на извънреден брифинг тази сутрин, съобщава БГНЕС. Вчера лицата са били обвинени и задържани. До развръзката се стигна след като в..
Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..