Името на столичния район „Изгрев“ е свързано с Петър Дънов – Учителя и Бялото братство.
През 1922 г. Дънов извежда последователите си на в югоизточния край на София, за да посрещнат изгрева на слънцето. Бялото братство купува мястото, което тогава се нарича Баучеровите поляни, и изгражда свое селище, наречено „Изгревът“.
През март 1922-ра е разпъната първата палатка от Методи Константинов - първия жител на „Изгрева“. Постепенно на това място заживяват хора с различни професии – общо около 350 души от 11 националности са били сред първите жители на „Изгрева“.
Днес на мястото на Баучеровите поляни се издигат сградите на „Интерпред“, посолството на Руската федерация в България, както и много жилищни сгради.
Запазен е гробът на Учителя Петър Дънов (▼), който се намира в красива градинка.
Гробът е с граници: оградата на градината на ъгъла на улиците “Никола Мирчев” и “Латинка”. Мястото е обявено за исторически паметник на културата с категория „национално значение”.
Благовест Жеков, който е роден там и по думите му е „пряк свидетел на квартал „Изгрев“. Той разказа пред Радио София, че преди около век там са се настанили палатки, бараки, след което се появили и първите постройки. Хората там са били привличани от словото на Учителя.
Останал е списък от 1927 г. с 37 живущи. Той е съставен от д-р Иван Жеков, който навремето е и човекът, закупил земята. В Нотариалния акт пишело, че е теренът е закупен с пари на Братството и за нуждите на общността.
„Този текст, наричан контра летър, доказват, че Братството е собственик, а не лицата, извършили покупката. Благодарение на това мястото беше спасено от съдебен иск на наследници за реституция“, добави г-н Жеков.
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..
Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..