Повече подробности по темата научихме от Павел Антонов, съосновател на фондацията:
"Разчитахме на представители на гражданското общество с които "БлуЛинк" работи от години да направят своите предложения за номинации", каза той и отбеляза, че тази година са получили 9 предложения, което е най-висок брой номинации досега. Допълни също, че фондацията няма за цел да награждава непременно популярни или разпознаваеми личности.
"Много често млади и динамични инициативи, активисти или журналисти изпъкват в интернет и много често става така, че нашата награда е първата, която достига до тях като признание за усилията им", разкри Павел Антонов.
По думите му и тази година има много хубав микс от разпознаваеми личности. "Но аз не ги деля на разпознаваеми или не толкова, защото значение за нас има преди всичко това, което те правят".
Антонов отбеляза и немаловажното обстоятелство, че Радио София има честта първи да обяви номинациите.
Една от тях е на природозащитника Александър Дунчев. Номинацията му е за изключително активната му работа в интернет, за огласяване на факти свързани с опазването на гората. Един от малкото народни представители, които са оценявали опазването на природата.
Другата разпознаваема номинация е на издателя Манол Пейков. Едва ли има някой, който да не знае какво прави той през последната година по отношение на събиране на дарения, на помощи за Украйна, където се води война, последните две седмици и за пострадалите при земетресението в Турция, посочи още Павел Антонов.
Номинирана е и Лига на младите гласоподаватели, която се състои от 3 младежки организации, които провежда съвместно кампания с това име, в помощ на младите хора, за да имат информиран избор, когато гласуват на избори. Сайтът "Клин-клин" за независима журналистика и главният му редактор Калоян Константинов също са сред номинираните. За него се посочва, че активно в интернет защитава демокрацията, човешките права и малцинствата, което той прави без спонсори и рекламодатели, а със собствени средства.
Фондация "Стража" е петият от деветте номинирани, която дава възможност, чрез електронна платформа, гражданите да следят работата на своите народни представители.
След разговора с Павел Антонов се включи и Александър Дунчев, който говори за незаконната бариера на ЦПШ "Мальовица" и незаконната сеч. По думите му проблемът е световен и е битка на една част от човечеството, която иска да живее в хармония с природата и друга, която иска за извлече колкото се може повече ползи.
"В България тази дилема съществува, но тя се задълбочава от това, че държавността е срината до много ниско ниво и корупцията е пробила всички административни структури, които отговарят освен за здравеопазването и обучението, също така и за опазването на горите", отбеляза Дунчев.
Той добави, че всички проблеми идват от най-високо политическо ниво и призова гражданското общество да се събуди.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка, за да разберете повече и за останалите номинации, както и защо е важна гражданската активност и това да бъдат споменавани добрите примери, които вдъхновяват.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..