„Като вода“ е озаглавена съвместната изложба на Мария Баракова и Димитър Стоименов в галерия „Heritage“. Експозицията е интересна симбиоза между изобразително изкуство и музика.
Тя бе открита вчера - тематично в Деня на влюбените, от двамата автори, които са една двойка от Пазарджик. Идеята да покажат тук своето творчество, възниква спонтанно, след изложбата на техен приятел, след което получават и покана от собственичката на галерията, споделя Баракова.
Защо „Като вода“?
„От няколко години се занимавам с акварелната техника, която е необятна, тя се учи непрекъснато.
Основата е вода и ние всички сме вода – една голяма част от нас, емоция, чувства, състояния, това не е ли водата? Смятам, че това е материалът, с който мога да изразя най-добре себе си, дори словата не са толкова силни, колкото отпечатъкът на водата, върху моето състояние и усета ми към света“, разкрива художничката. Тя допълни още, че творбите, които са изложили в галерията, са селектирани.
„Понякога рисуваме заедно, понякога поотделно. Въпреки че съм доста продуктивна, не всичко от творчеството ми комуникира по начин, по който да бъде изложено в галерия“, казва още Мария Баракова.
По думите й, подборът е нужен, за да бъде ясна и концепцията.
Как е инспирирана техниката на създаване на картините, която изцяло включва намесата на водата и какво е постигнал, разказа Димитър Стоименов.
Изложбата може да бъде видяна до 25 февруари, всеки ден от седмицата от 14 до 18 часа.
Чуйте интервюто на Христина Иванова, за да разберете повече.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..