Тази седмица в рубриката „Нашата кола във вашия квартал", се качи кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев, воден от Константин Лавсов.
Пред Радио София, Георгиев обясни, че от години един от сериозните проблеми в района, е липсата на паркоместа.
„Имаме две метростанции и много от хората от съседните райони ползват кварталите ни като буферен паркинг, заради метрото. Населението ни се удвои. Окакто аз съм кмет от 2019 г. се удвои, което означава повече хора – повече коли. Това е сериозен проблем. Направих обществено обсъждане по темата, което показа, че жителите, в най-добрия случай са разделени 50 на 50 по отношение на зоните. Ако в „Дианабад“ голяма част от тях искат да бъде въведено платено паркиране, в „Изток“ и „Изгрев“ жителите са на обратното мнение“, каза Делян Георгиев.
По думите му, районът не може да вземе решение, тъй като няма единно мнение у жителите на трите квартала за въвеждане на зони за платено паркиране. „Изгрев“ е сравнително централен квартал и няма достатъчно общински места за изграждане на етажни паркинги, добави кметът. Най-големият проблем, според него в района обаче е презастрояването.
„От началото на мандата ми съм спрял 19 строежа на наша територия и по данни на НАГ, с 85% са спаднали издадените разрешения за строеж от администрацията“.
Д-р Делян Георгиев уточни, че предстои ремонт на всички тротоари в кв. „Изток“. Той изрази увереност, че това може да се случи до края на годината, по всички 21 улици в квартала.
„От всички улици, в най-тежко състояние е може би ул. „Тинтява“. Имаме обещанието на Столичната община и в крайна сметка се работи в посока за цялостна рехабилитация и преасфалтиране на улицата, което ще се изпълни в частта от ул. Никола Габровски“ до бул. „Драган Цанков“. Проектирането е готово, разсъждава се за канализацията, която трябва да бъде изцяло подменена“, каза кметът.
По отношение на липсата на места в детските градини, Делян Георгиев обясни, че в момента в района се строи голяма детска самостоятелна ясла за 6 групи. Това ще разреши изцяло проблема с липсата на места в яслите в „Изгрев“, уточни районният кмет.
Повече подробности можете да научите във видеото.
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..