Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И все пак, доброто надделява и в най-трудните моменти

Снимка: Радио София

На 17 февруари се отбелязва Международния ден на спонтанните актове на доброта. На 5-и декември пък се чества и самият Ден на доброволеца в България. Валентин Николов само преди дни се завърна от Турция, където участваше в спасителната акция по издирване на оцелели след опостушителното земетресение. Ясен Цветков е председател на Националната асоциация на доброволците в България. Те запознаха слушателите на Радио София с  подробностите и предизвикателствата, пред които са били изправени при спасителната акция.

Николов сподели, че е бил в град Кархаманмараш, намиращ се в центъра на Анадола, който е с население около 700 хиляди жители:

"Когато взех решението да тръгна, в главата ми не беше мисълта какво ще бъде там, защото ако предварително започнеш да се настройваш може да имаш тежки психически последствия и да стигнеш неработоспособен на място. След като стигнахме там, човек превключва в съвсем друг режим".

По думите му решението го е взел лесно, защото формированието е създадено за тази цел и затова членовете му са обучавани. Той е срещнал пълно съдействие от своя работодател, а цялата група наброяваща 27 души са тръгнали със собствена екипировка и облекло, което им е било предоставено от Столична община.

"Предвид размерите на бедствието организацията на властите беше адекватна и доколкото им беше възможно полагаха всякакви усилия и се справяха със ситуацията. Цареше голям хаос, но няма как всичко да бъде овладяно бързо", отбеляза Николов.

Кархаманмараш

Той допълни, че формированията, които са към общините би трябвало да разполагат с доста екипировка и инструментариум за да могат да си вършат работата на терен, но в случая доброволците са тръгнали само с това, с което самите те са разполагали плюс дарения от граждани и фирми. Групите са били три и са покривали 24 часа, като всяка излизаща група е получавала локация от турската гражданска защита. Задачата на нашите екипи е била да потвърдят дали на дадено място има оцелели.

Това е било постигано със "сеизмичен микрофон", който засича звуци в дълбочина на срутената сграда. След почукване по отломките е трябвало да се пази абсолютна тишина, тъй като микрофонът е много чувствителен. За изваждането на оцелели хора е била използвана тежка техника.

"Безпомощността я имаше, защото разполагахме с под санитарния минимум техника дори и за издирването. Имахме късмета и щастието към нас да се присъедини екип от Швеция, които пропътуваха разстоянието до Турция с личната кола на единия от хората. Единият от тези хора е българин, пожарникар в Швеция и водач на спасително куче", отбеляза Николов.

Съдействието от турска страна е било на ниво и при пристигането екипите са бил настанени в международния лагер. По темата се включи и Ясен Цветков.

"Още в първите часове ние обявихме дарителска кампания, като не разполагахме с никакви средства на практика. Всичко ни беше дарено, от превозните средства, с които пътуваха нашите доброволци, дадоха ни средства за гориво, за застраховане и абсолютно всичко за цялостното обезпечаване на една такава мисия, което се изразява в десетки хиляди левове", подчерта той.

Двата екипа общо са наброявали 47 души, като към тях в последствие са се присъединили двама български парамедици доброволци, които са тръгнали с частна линейка, както и екипът от двама души от Швеция. Крайната бройка е наброявала 51 човека и едно куче.

"Този модел беше добър и работещ като начало, като полагане на основи на традицията в нашата страна. Очевидно е време за някаква промяна, за надграждане, тъй като към настоящия момент  имаме една такава картинка: държавата превежда субсидии на общините за издръжка на доброволните формирования, но може би на нашето общество все още му липсва култура, манталитет и усещане към този вид доброволчество. Имаме изключително добри примери за общински формирования, но имаме и за съжаление такива, които са просто регистрирани на хартия, за за отговорят на административните изисквания", посочи Цветков.

Той допълни, че на картата на доброволчеството в ЕС България е на едно от последните места. Относно това дали в близките години ще бъде приет закон за доброволчеството Цветков изрази надежда, че ще се създаде адекватна нормативна уредба, която да отразява едно разбирателство в нашето общество.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Телефоните ще направят излишни пластиките за карти и билети в столичния обществен транспорт

Центърът за градска мобилност (ЦГМ) ще вкара билетите и картите за градския транспорт в дигиталните портфейли на телефоните до няколко месеца. "Няма да е необходимо да носите физическа пластика. Дори при изтощена батерия ще може да се валидира виртуалната карта, а всички валидатори ще бъдат сертифицирани за работа с този нов тип носители",..

публикувано на 22.09.25 в 19:10

"Улични игри в "Слатина“ със спорт, занимания и забавления за всички

На 27 септември, от 10.30 до 17.00 часа ще се проведе спортното приключение на открито в сърцето на квартал “Христо Смирненски”, район “Слатина“, София. Ще бъде затворена ул. “Ген. Георги Тановски“ между ул. “Камчия” и ул. “Мъдрен” и ще бъде превърната в истински рай за всички, които обичат спорта и игрите. Събитието се организира в партньорство с район..

публикувано на 22.09.25 в 16:50

БАЕ: Част от новите текстове в Закона за движение по пътищата внасят хаос

От 7 септември влязоха в сила новите изменения в Закона за движение по пътищата, които на практика засягат всички участници в движението. И макар да бяха обсъждани, критикувани, някои предложения да бяха отразени в законовите текстове, отново се оказа, че има непрецизирани изисквания. Със становище, в което изразява сериозните си..

публикувано на 22.09.25 в 16:45

Симфониета - Враца, привлича публика с нестандартна програма

Симфониета - Враца, привлича публика с по-рядко изпълнявани произведения на велики автори. “Вече имаме почти постоянна агитка от софийски зрители и слушатели. Надявам се това да се разраства, предвид това, че е близо. Опитваме се да предлагаме по-нестандартна програма, освен мейнстрийм заглавия, но по-рядко изпълнявани произведения на велики..

публикувано на 22.09.25 в 15:32

Подпомагат българи зад граница, които решат да се върнат и работят в България

Агенцията по заетостта започна да приема документи по проекта "Избирам България" , който цели стимулиране на трайното установяване в България на българи, живеещи в чужбина. С мярката ще се предоставя финансова помощ на хората, които искат да живеят и работят трайно в България, включително за преместване на покъщнина, както и добавка за..

публикувано на 22.09.25 в 15:05

Десетки видяха трамваите отблизо, не само като пътници

Продължава Денят на отворените врати в депо "Трамкар". По повод Седмицата на мобилността и Деня на независимостта на България от 10 ч. днес вратите са отворени за десетки любопитни малки и големи любители на електрическия транспорт по релси.

публикувано на 22.09.25 в 14:55

"Цирколюция! Мини Арт Фест" се завръща с ново издание в началото на октомври

Най-големият в България международен фестивал за съвременен и социален цирк "Цирколюция! Мини Арт Фест" ще се проведе от 2 до 5 октомври 2025 г. в РЦСИ "Топлоцентрала". Организаторите от Mini Art Foundation са предвидили безплатни спектакли и работилници. Ще има цирково изкуство и музика, както и представления на международно признати артисти..

публикувано на 22.09.25 в 14:48