Софийският университет "Св. Климент Охридски" се готви за отбелязване на 135-годишнината от основаването си. Той е създаден на 1 октомври 1888 година като висш педагогически курс. Централната част на сградата му е построена с дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви на стойност 6 милиона златни лева.
Първият ректор е големият български езиковед и учен акад. Александър Теодоров-Балан.
Основните прояви за годишнината ще са в началото на октомври т.г. и около патронния празник на Алма Матер - на 25 ноември".
Но вече започна изготвянето на сборник, наречен „Университетът на бъдещето“, с авторски текстове на възпитаници на Алма Матер. Съставители са зам.-деканът на Факултета по славянски филологии проф. д-р Амелия Личева, и доц. Дария Карапеткова.
„Годишникът на Софийския университет даде повод да си дадем сметка какво имат възпитаниците да кажат по отношение на своя опит във висшето училище. Тази традиция произведе вече два прекрасни сборника (за 125-ата и 130-ата годишнина). В тях събрахме лични спомени и случки на различни поколения възпитаници. Те разказаха изключително интересни и забавни истории от своето пребиваване в университета. Естествено стигнахме до необходимостта да поразсъждаваме малко по-визионерски, с проекция в бъдещето и така се роди идеята за темата на новия сборник. Предлагаме я на вниманието на всички, които искат тази година да се включат – „Университетът на/в бъдещето“, обясни пред Радио София доц. Дария Карапеткова (►).
Та подчерта, че двата сборника до този момент са резултат от тяхната инициативност, но и от спонтанно потърсилите ги възпитаници, които добросъвестно са подходили и предложили свои спомени. Получил се е неочакван колаж от физиономии, популярни и по-малко известни имена, както и разкази, отразяващи епохите на съответните сюжети.
Инициаторите са предложили (незадължителни) въпроси за кандидатите за тазгодишния сборник "Университетът на бъдещето". Например: Кога завършихте СУ и с какви спомени свързвате следването си? Смятате ли, че сте взели от следването всичко, което е можело? Оттогава връщали ли сте се в Университета? Как изглежда той за Вас с днешна дата? Важни ли са за публичния образ на СУ думите, с които говорим за него? Плаши ли Ви навлизането на изкуствения интелект в света ни? Каква е Вашата препоръка към днешните студенти? Какъв трябва да е Софийският университет след 50 години?
За още подробности чуйте разговора на Христина Иванова.
Ако сте завършили СУ "Св. Кл. Охридски" и искате да участвате в томчето със свои разсъждения, може да пишете на адреса: godishnina@abv.bg, заедно с име, специалност, година на дипломиране и имейл за контакт. Не се бавете.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..