Софийският университет "Св. Климент Охридски" се готви за отбелязване на 135-годишнината от основаването си. Той е създаден на 1 октомври 1888 година като висш педагогически курс. Централната част на сградата му е построена с дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви на стойност 6 милиона златни лева.
Първият ректор е големият български езиковед и учен акад. Александър Теодоров-Балан.
Основните прояви за годишнината ще са в началото на октомври т.г. и около патронния празник на Алма Матер - на 25 ноември".
Но вече започна изготвянето на сборник, наречен „Университетът на бъдещето“, с авторски текстове на възпитаници на Алма Матер. Съставители са зам.-деканът на Факултета по славянски филологии проф. д-р Амелия Личева, и доц. Дария Карапеткова.
„Годишникът на Софийския университет даде повод да си дадем сметка какво имат възпитаниците да кажат по отношение на своя опит във висшето училище. Тази традиция произведе вече два прекрасни сборника (за 125-ата и 130-ата годишнина). В тях събрахме лични спомени и случки на различни поколения възпитаници. Те разказаха изключително интересни и забавни истории от своето пребиваване в университета. Естествено стигнахме до необходимостта да поразсъждаваме малко по-визионерски, с проекция в бъдещето и така се роди идеята за темата на новия сборник. Предлагаме я на вниманието на всички, които искат тази година да се включат – „Университетът на/в бъдещето“, обясни пред Радио София доц. Дария Карапеткова (►).
Та подчерта, че двата сборника до този момент са резултат от тяхната инициативност, но и от спонтанно потърсилите ги възпитаници, които добросъвестно са подходили и предложили свои спомени. Получил се е неочакван колаж от физиономии, популярни и по-малко известни имена, както и разкази, отразяващи епохите на съответните сюжети.
Инициаторите са предложили (незадължителни) въпроси за кандидатите за тазгодишния сборник "Университетът на бъдещето". Например: Кога завършихте СУ и с какви спомени свързвате следването си? Смятате ли, че сте взели от следването всичко, което е можело? Оттогава връщали ли сте се в Университета? Как изглежда той за Вас с днешна дата? Важни ли са за публичния образ на СУ думите, с които говорим за него? Плаши ли Ви навлизането на изкуствения интелект в света ни? Каква е Вашата препоръка към днешните студенти? Какъв трябва да е Софийският университет след 50 години?
За още подробности чуйте разговора на Христина Иванова.
Ако сте завършили СУ "Св. Кл. Охридски" и искате да участвате в томчето със свои разсъждения, може да пишете на адреса: godishnina@abv.bg, заедно с име, специалност, година на дипломиране и имейл за контакт. Не се бавете.
Символичната първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк направи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Проектът трябва да заработи с пълен капацитет следващата година, когато, според Караджов, Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел. Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по..
Днес преди обяд в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, над североизточните райони с разкъсана облачност. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в източната половина от страната и планините. Почти без валежи ще бъде в..
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..