Предстои 11-ото издание на Националната награда за съвременна детска литература "Бисерче вълшебно" и обявяването на носителя на мемориалната награда "Астрид Линдгрен" в Швеция.
Както неведнъж сме говорили и писали, "Бисерче вълшебно" е единствената национална награда за детска литература, чието жури са децата – като читатели или слушатели, ако са много малки.
„През изминалия 10-годишен период винаги сме поставяли нуждите, интересите и нагласите на децата на фокус в нашата работа. Чрез наградата искахме да проверим дали ако децата имат право на избор, ако тяхното мнение бъде чуто и зачитано, ще подхождат отговорно. Оказа се, че след първоначалната еуфория от това, че търсим тяхното мнение, децата стават изключително критични. Имаме такива, които са участвали във всичките 10 издания“, каза пред Радио София Вал Стоева, председател на фондация "Детски книги", инициатор и организатор на наградите.
През първото изминало десетилетие на "Бисерче вълшебно" 54 000 деца са упражнили своето право на глас за книги - те са имали възможност да разгледат всичките 10 издания, над 1000 заглавия и да направят своя избор. Да формират личен вкус и по-високи критерии за четивата, към които посягат и харесват.
Тази година са получени 166 номинации на книги, от които 61 – от български автори.
За да не се демотивират децата читатели като оценяващо жури, все пак е съставена кратък списък с по-малко заглавия в различните категории.
„Целта ни беше да имаме по 10 книги във възрастовите категории за художествени произведения, въведохме и нова категория за най-малките – „Буболечета“, за децата от 3 до 5 годишна възраст - тяхното умение да избират книги също трябва да бъде зачитано“, допълни Стоева.
Очевидно стремежът е свързан със стимулиране на родителите, да им четат повече, да следят какво харесват децата им.
Категориите са: Буболечета (3-5 г.), Откриватели (5-7 г.), Изследователи (8-10 г.), Мечтатели (11-13 г.), Майстори (14-16 г.), Нещотърсачи (нехудожествени).
Всички книги, включени в списъците (вижте ги тук), са издадени на български език през календарната 2022 година.
Номинирани са от българските издатели като техните най-добри издателски проекти.
Срокът за гласуване е до 23 април.
▲Гергана Пейкова и Вал Стоева (вляво)
Фондация „Детски книги“ ежегодно прави номинации на български творци и в областта на детската литература за мемориалната награда „Астрид Линдгрен“.
Тази година лауреатът ще бъде обявен на 6 март с директно излъчване по време на Панаира на детската книга в Болоня.
„Чакаме с нетърпение да видим дали някоя от българските номинации ще успее да се пребори с тези над 250 творци, писатели, художници, организации, свързани с насърчаване на четенето и
грамотността и развитие на културата. Освен че е много престижна, наградата е подплатена с фонд от 5005 милиона шведски крони, около 500 000 €.
Българските номинации са за художника Ясен Гюзелев, Юлия Спиридонова („Тя има смелостта да пише точно като Астрид Линдгрен по много важни, много тежки и същевременно значими за тийнейджърите теми.“) и Стела Драйс (От много години тя живее и работи в Германия. Киги с нейни илюстрации все още не са излизали на български.)
Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..