751 студенти положиха Хипократова клетва на официална церемония. Въпреки всички дефицити в българската здравна система, будни млади хора продължават да избират призванието да бъдеш лекар.
Ето какво споделят те за тяхната вътрешна мотивация.
Д-р Айлин Фейзулова споделя, че от малка иска да прави добро и да помага на хората. Тя произхожда от лекарско семейство и тяхната отдаденост и самоотверженост в професията я насочва към медицината.
Младата лекарка е убедена, че медиците могат да бъдат уважавани от пациентите, когато практикуват професията си с любов, всеотдайност и искреност, когато ги води стремежа да спасяват човешки живот, защото той е най-свят.
"Само дипломата не те прави най-добрия лекар", смята младата жена. Споделя, че като способности и уважение получаваш това, което си заслужил.
„Човек трябва да изгражда правилното обслужване с пациентите. Няма да крия, че докато сме стажанти, за нас е по-лесно, понеже цялата отговорност пада върху лекарите – специалисти. Сега трябва да докажем, че сме научили колко уважаваме пациентите и да спечелим тяхното уважение".
Айлин сподели, че местата за специализанти и в момента са силно ограничени в разрез на посочената информация в медиите, че места има. Но това се отнася за малките населени места, подчерта тя. На самата Айлин й предстои да бъде приета като специализант в Института по ендокринология "Проф. д-р Иван Пенчев". Младата лекарка подчерта, че е добре да се откриват подходящи места за специализация в София и другите градове на страната.
Проблемът с „оголените“ откъм здравни грижи малки населени места
„Много мои колеги идват именно от тези населени места и за тях би било чест да се върнат. Аз приветствам тази идея, ако човек е готов да прекарва своето ежедневие там".
Дилемата „България – чужбина“, пред която са изпавени много млади медици, пред д-р Фейзулова не стои, както твърди самата тя.
„Аз уважавам мнението на моите колеги, те избират този път в чужбина и заради заплащането. Тази тема също е належаща, тъй като дори да се немерят места за специализация, те не са високо заплатени, ако въобще са“, твърди Айлин Фейзулова.
В разговора се включи и друг млад лекар – д-р Гергана Пейкова, която почти 4 месеца работи в Детско спешно отделение във Военномедицинския институт в Пловдив.
„Първоначално се бях насочила към Германия, бях решила да ставам лекар там“, споделя тя. Но тук я среща любовта, а по-късно започва и работа.
Чуйте още какво казаха младите медици в разговора на Антония Каменичка.
За втора поредна година Националният туристически фестивал на Българския туристически съюз събира природолюбители от цяла България в подножието на връх Мальовица. От 11 до 13 юли, в местността “Мечата поляна в Курортен комплекс “Мальовица“, ще стартират организираните в три поредни дни дейности. Събитието е част от честванията на 130..
Днес беше подписан стратегически договор между най-голямата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас - СБАЛАГ "Майчин дом“, и УМБАЛ "Рахила Ангелова“ в Перник . Проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“, и г-н Емил Ненков, директор на МБАЛ „Рахила Ангелова“, сключиха споразумение, което предвижда пълно поемане на..
Летните месеци, високите температури, следствие от климатичните промени, влияят по различен начин на здравето ни. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и първият, който е в пряк контакт със слънчевите лъчи и атмосферните влияния. Тя служи като бариера, предпазваща тялото от външни фактори и играе ключова роля в терморегулацията. Кожата..
Преди дни Институтът за пазарна икономика публикува свой анализ "Реформирай болничната карта в кратки стъпки: Случаят с общинските многопрофилни болници“. Изследването е провокирано от факта, че България е сред водещите страни в ЕС по брой болници и легла на глава от населението, но това не се отразява на качеството на услугите. Пред..
Десето юбилейно издание на Международния филмов фестивал в Бургас предстои да започне тази събота. Събитието ще продължи до 18 юли. Фестивалът се нарежда сред най-значимите събития в културния календар на град Бургас и е един от водещите филмови форуми в България и Черноморския регион. Още от създаването си през 2016 г. фестивалът предлага на своите..
Парк "Врана“ затвори врати за посетители. Столичната община официално се оттегли от управлението и поддържането на парка, като достъпът до него от страна на граждани е забранен за неуточнен период. До затварянето се стигна след като в понеделник кметът Васил Терзиев обяви, че очаква до 17.30 часа на 9 юли отговор от областната управа за това..
Докладът с измененията в наредбата за общинските жилища бе отложен от дневния ред на заседанието на Столичния общински съвет. След заявено недоволство от настанени в такива жилища, които организираха и протест преди началото на сесията на общинските съветници, темата предизвика противопоставяне и между съветниците. Някои от тях оттеглиха и заявената..