Това коментира пред БНР Любомир Кючуков, дългогодишен български дипломат и директор на Института за икономика и международни отношения.
По думите му, потвърждение за изводите са и речите от тази седмица на Владимир Путин в Москва и на американския президент Джо Байдън в Киев. Въпреки различията си, посланието им е: войната ще продължи до победа.
Обаче Русия не може да си позволи да загуби, а Украйна няма да бъде изоставена. До момента, според всички военни експерти, войната е относително ниско технологична. Но и двете страни разполагат с много допълнителен ресурс и могат да го мобилизират в случай че възникне заплаха от поражение.
„Големият въпрос е докъде може да стигне мобилизацията на допълнителен ресурс, като се има предвид, че и Русия, и съюзниците на Украйна разполагат и с ядрено оръжие - изтъкна Кючуков. - Амбицията „до победа“ може да доведе до дългогодишна, изтощителна война. Това е тежък сценарий, при който ще бъде изтощавана и Европа. Но от друга страна сценарият изглежда твърде вероятен.“
Кючуков е убеден, че както всяка война, и тази е можело да се предотврати, и то единствено и само по политически път.
Но за съжаление години преди войната като че ли възможностите за диалог на практика са били прекъснати. А някои формати са използвани като трибуна за взаимни обвинения, а не за търсене на съвместни решения.
„За съжаление, когато двете страни говорят за мир, те имат предвид по-скоро условия за капитулация на другата. Русия под мир разбира признаване на териториалното статукво в момента, тоест Крим и 4 области да бъдат признати за руски - нещо, което не е възможно. Украйна пък под мир вижда пълно изтегляне на руските части и международен трибунал за виновниците начело с руското ръководство. Това на практика изключва всякакви преговори, тоест мирът не минава през преговори, което означава, че ние не вървим към мир“, каза в заключение експертът.
С него разговаря Лъчезар Христов.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..