Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подходящи политики биха осигурили култура и за малките селища

Проекти като "Лятно кино" също са насочени към жители на големи градове. А селата?
Снимка: kvartala.liatnokino.com

Около 60% от хората биха ходили редовно на концерти, на театър, кино и други културни събития, но ги спира липсата на средства или достъп (транспорт). Това може да се промени като се подпомогнат тези хора с подходящи политики.

Така Янина Танева-Георгиева (▼) - основател на „Фабрика за идеи“, коментира пред Радио София резултатите от социологическо проучване за потреблението на културни продукти и услуги, реализирано от "Маркет линкс".


„Фабрика за идеи“ отдавна работи в български села чрез програмата „Резиденция баба“, по която млади хора живеят в домакинства на възрастни хора.

„Търсим възможни решения за българското село. Свръх концентрирани сме в градовете. 70% от българите живеят в градове и тези 30% от нашите съграждани, които живеят в по-малки населени места, обикновено са над 55 години и са оставени изключително без достъп до множество услуги. Културата не е просто отделен сектор, тя е онова социално лепило, което свързва всички сектори.

Започнахме с такова изследване, защото смятаме, че културата не е следствие от икономическото развитие, а е предпоставка.

Опроверга се предположението, че в селата няма интерес или желание да се потребява или да се създава култура“, изтъкна Янина Танева.

  • Според проучването  43% от пълнолетното население на България не е посетило нито едно културно събитие през 2022 година, включително, заведения с жива музика. Близо 50 на сто от анкетираните не са прочели нито една книга през изтеклата календарна година. 
    66 на сто от анкетираните са посещавали поне веднъж исторически забележителности, 65 на сто - събори, фестивали - 54 на сто. 
    Едва 38% са посетили кино, театър, концерт с попфолк или изложба. Най-непопулярни са цирковите представления, класическата музика, литературните четения и библиотеките, сочат данните от проучването. Те показват, че 60% от жителите на селата биха посещавали културни събития, ако имаха повече пари, а 40 на сто - ако такива събития са организирани в тяхното или близко населено място.
    Най-голям дял от жителите на селата биха проявили интерес към концерти, народна музика и танци, театър, кино и концерт. 
    В самодейни състави в селата участват не повече от 8% от населението, а в градовете - 13%, и то най-вече в София.

Чуйте целия разговор за още детайли по темата и проучването.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15