Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийната ефективност е важна и за общините, и за гражданите

Снимка: unsplash.com/RazeSolar

Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“ ще проведе своята ХХV годишна конференция в София на 28 февруари.

В края на събитието ще се състои и церемонията по награждаване на победителите от конкурса за устойчива енергия на „ЕкоЕнергия“.

Фокусът ще бъде изграждането на местен капацитет за осъществяването на енергиен преход.

След конференцията (на 1 март) ще се състои форум “Инвестиции в устойчива енергия” под надслов “Национален фонд за декарбонизация: структуриране, оперативно управление, пазарно развитие”.

„Двайсет и пет години не са малко за доброволно сдружение на общини, които искат да бъдат по-добри от държавата в областта на енергийната ефективност. През това време повече от половината български общини са били част от нашите събития и са се информирали за най-важното от  света на енергийната ефективност и устойчивата енергия като цяло“, изтъкна пред Радио София Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.

Той допълни, че форумите са продължавали дори в пандемията– хибридно. Запазен е и международният характер на конференциите.


Цанев ()  припомни трудното начало преди около 30 години, когато темата за енергийната ефективност наистина е била нова и непозната с високи проценти лихви по заемите за инвестиции и ниски цени на енергията, което е правело сроковете за възвръщаемост много дълги.

„Сега е съвсем различно. Днес енергийната ефективност е избор, за който няма защо да се колебаем и хората са много по-убедени и уверени, но това беше дълъг процес. Щастлив съм, че в момента представям организация, която е първопроходник в тази област“, каза още Цанев.

По думите му, на предстоящите форуми ще бъдат обсъждани въпроси, важни за общините, т.е. важни и за гражданите.

  • Над 60 хиляди многофамилни сгради у нас се нуждаят от саниране, а средствата от Плана за възстановяване и устойчивост биха стигнали за 600-700. Трябва да се създадат стимули за тези от домакинствата и етажните собствености, които биха могли да вложат собствени средства за тези цели, подчерта още експертът.

Вижте програмата за конференцията тук.

Очаква се да участват и представители на МРРБ и на Министерството на енергетиката, както и на финансиращи институции.

Чуйте целия разговор за повече подробности по темата.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44