„Тези награди отличават постижения от предходната 2022 година. Получихме 78 кандидатури в 7 категории Осмата е със специален принос, за нея не се кандидатства, а се определя от вътрешни номинации - поясни тя. - Благодарение на кандидатурите можем да проследим развитието на информационните технологии, компаниите, проектите. Това е един много добър барометър, който дава представа докъде е стигнала индустрията."
Младежката награда тази година е получил студентът III курс от Шуменския университет Томислав Троев, от специалност „Компютърна информатика“, който е разработил собствена платформа на множество библиотеки, чрез които се подобрява цялостният процес на автоматизирано тестване на софтуерните продукти.
"Хората, които работят в софтуерни компании, оценяват този принос изключително високо. Той им помага при създаването на даден софтуер, улеснява неговото тестване“, отбеляза още Калъчева. Тези библиотеки не са просто разработка, а вече са интегрирани. 100 тестови дефиниции генерират над 15 хил. вариации, това особено говори на колегите от софтуерните компании“, уточни тя.
Наградата за принос в образованието е с променени критерии за оценка. Тя акцентира върху учебни заведения, които изпълняват съвместни програми, посочи Весела Калъчева.
„Технически вуз с друг технически вуз, технически вуз от България с хуманитарен такъв от чужбина, или технически вуз, който има съвместни програми със средни училища. За нас като IT бизнес, точно такъв подход е много ценен и важен и честно казано не знаехме дали ще има кандидат, който ще покрие тези критерии.
За наша огромна радост, Висшето училище по телекомуникации и пощи, което е победител в тази сфера, е точно такъв вуз, който има интердисциплинарна бакалавърска програма по телемедицина, която е съвместна между него и медицинските университети в Плевен и Пловдив“.
Интересна подробност за това висше училище е държавно, изтъкна Калъчева. По думите й, той има своя уникална методика за инженерно обучение, работи с медицински хуманитарен вуз в Одрин, република Турция и техния Тракийски университет. 20 процента от преподавателския състав на Висшето училище по телекомуникация е от водещи технологични компании. В същото време, те споделят своя преподавателски ресурс с 2 средни училища, подчерта Весела Калъчева.
Чуйте още интересни подробности в интервюто на Елена Пъневска.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...