Около 17% (приблизително 500) от училищата в България вече са иновативни. Те опитват нови практики, които след това да станат модел за всички.
Това съобщи пред Радио София директорът на 51. СУ „Елисавета Багряна“ Асен Александров. Той е председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование и зам.-председател на националната комисия за иновативни училища:
„Иновацията е за нещо конкретно. Нашата първа иновация се казваше „Проектно базирано обучение“ и включвахме интегрирано обучение по различните предмети (например биология, физика, химия – природни науки). Втората ни иновация дори може би трябва да стане задължителна за всички – „Възпитаване на 51 добродетели за 50 седмици в 51-во училище“. Наблягаме на изграждане на характера на учениците с доброта, устойчивост, състрадание, активност, любопитство…“
Александров разказа и за инициативата „Родител - учител за един час“. Около 30% от родителите идват в клас и водят беседа, лекция по тема, в който се чувстват силни.
По думите на директора, информацията вече е навсякъде, в телефона, в джоба. Децата трябва да се научат на уменията на 21.век, 4-те К:
Напредък в едно училище може да се усети за 4-5 години работа, смята Асен Александров. Необходима е подкрепа от общинските съвети, от родителите, нужни са промени в организационната култура, мисленето на учителите.
Един от най-големите проблеми в образователната система е свързан с влошената и неефективна комуникацията между родители и учители. Оценките са девалвирали. Те се с 1-2 единици над това, което заслужават учениците, а после се изненадваме защо при оценяването и изпитите резултатите не са високи.
До седми клас всички се средоточават върху изпитите, а останалите предмети се пренебрегват, изтъкна още директорът на 51. СУ.
По мнението на Александров STEM програмите ни доближават до европейските стандарти. Всяко училище ще получи средства (определени 500 млн. лв. за STEM програми) и може да си обзаведе модерни кабинети, но важно е какво ще правят учителите с тази материална база.
От 22 до 24 март в 51. СУ ще дойдат представители на 2 неиновативни и 1 иновативно училище и ще обменят опит.
На 24 и 25 март пък ще има национална конференция за обмяна на учителски опит, добри практики ще бъдат включени в сборник. Досега са се записали над 120 учители от 50 общини.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов.
Регионалният исторически музей – София (РИМ) отбелязва Европейската нощ на музеите ( 17 май 2025 г., събота) със специални събития, изложби, обиколки с екскурзовод. Отворени с вход свободен са Постоянната експозиция в сградата на пл. „Бански“ 1 (12:00 – 23:00 ч.), Археологическото ниво на базиликата Света София (10:00 – 18:00 ч.),..
Продължава седмицата на политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев като коментатори във "Форум". Ето и темите на днешното издание: Разговорите в Истанбул за прекратяване на войната в Украйна . Без Путин, без Тръмп. Политиката на Кремъл към войната, Европа и други региони на планета. Сигурността и военните планове за отбрана в..
Чуйте повече за новата песен в разговора на Мартен Роберто в звуковия файл .
В Самоков се провежда форум, посветен на бъдещето на общината през следващите 25 години. Форумът се организира от Регионалния съвет за развитие на Самоков и бе открит от председателя на РСРС Сотир Немов и кметът на общината Ангел Джоргов. Двамата бяха гости и в предаването "Радиокафе“, което днес се излъчи от Самоков. "За нас е важно да имаме..
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите фирми - "ЗАУБА" ЕАД и ДЗЗД "Грийн Партнърс-БКС", на които Столичната община дължи близо 9 млн. лв., съобщиха те в прессъобщение до медиите. В случай на продължаване на неизплащане от страна на Столичната община на сумите по издадените от нас..
За втора поредна година Нов български университет (НБУ) ще проведе инициативата "Пикник за смет" . Тази събота (17 май) с участието на студенти, преподаватели и партньори ще бъдат почистени силно замърсени зелени площи в района около бул. "Монтевидео", след което ще бъде има пикник в двора на университета. "Целта е да пренесем..
Започна срещата на кмета на София Васил Терзиев с представители на протестиращите, работещи в столичния градски транспорт, които втори ден отказват да излязат от гаражите и гражданите могат да разчитат единствено на метрото, автомобилите си и велосипедите. По рано днес протестът и липсата на обществен наземен транспорт в София нямаше как да не..