Теодора Радева, която е известна като програмен директор на фондация "Прочети София" и редица инициативи като Литературни маршрути и срещи, "Скритите букви" и други, издаде сборник с разкази и вече подготвя премиерата.
Тя ще се състои на 14 март в „Топлоцентрала“.
„По време на пандемията, благодарение на програмите „Солидарност в културата“ и „Творчески инициативи“, се върнах към разказите си, започнах да ги чета наново, да подреждам бележките си, дори да завършвам част от тях и да обсъждам идеи по собствените си текстове. Щастлива съм, че го направих, най-вече защото си върнах онази чиста радост от писането, която ми се получава рядко, но пък заради нея си струва всичко останало“, обяснява Радева.
Пред Радио София тя разказа, че пише от ученическите си години. Първите публикувани стихотворения са в „Литературен вестник“ през 1995 г., докато следва „Културология“.
По-късно при разказите открива „друго удоволствие от самото писане“ и „своята стихия“.
Първата ѝ книга е издадена през 2005 г. и носи заглавието „Седем начина да увиеш сари около тялото“. Този сборник с разкази печели националната награда за дебют „Южна пролет“ (2005) и е представян на различни литературни фестивали у нас и в Европа. Издадена е и на немски език.
„Казват, че в поезията всичко е ритъм. Аз твърдя, че и в прозата също всичко е ритъм. Това е едно от важните неща, за които следя, когато пиша“, призна Радева.
На представянето на книгата в „Топлоцентрала“ на фона на записани откъси от новата книга „Едно възможно начало“ хореографката Цвета Дойчева ще покаже танц. С което действително зрителите и читателите ще усетят ритъма на Тодора-радевите разкази.
Премиерата и танцовите миниатюри се осъществяват с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”, програма “Творчески стипендии”.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..