Теодора Радева, която е известна като програмен директор на фондация "Прочети София" и редица инициативи като Литературни маршрути и срещи, "Скритите букви" и други, издаде сборник с разкази и вече подготвя премиерата.
Тя ще се състои на 14 март в „Топлоцентрала“.
„По време на пандемията, благодарение на програмите „Солидарност в културата“ и „Творчески инициативи“, се върнах към разказите си, започнах да ги чета наново, да подреждам бележките си, дори да завършвам част от тях и да обсъждам идеи по собствените си текстове. Щастлива съм, че го направих, най-вече защото си върнах онази чиста радост от писането, която ми се получава рядко, но пък заради нея си струва всичко останало“, обяснява Радева.
Пред Радио София тя разказа, че пише от ученическите си години. Първите публикувани стихотворения са в „Литературен вестник“ през 1995 г., докато следва „Културология“.
По-късно при разказите открива „друго удоволствие от самото писане“ и „своята стихия“.
Първата ѝ книга е издадена през 2005 г. и носи заглавието „Седем начина да увиеш сари около тялото“. Този сборник с разкази печели националната награда за дебют „Южна пролет“ (2005) и е представян на различни литературни фестивали у нас и в Европа. Издадена е и на немски език.
„Казват, че в поезията всичко е ритъм. Аз твърдя, че и в прозата също всичко е ритъм. Това е едно от важните неща, за които следя, когато пиша“, призна Радева.
На представянето на книгата в „Топлоцентрала“ на фона на записани откъси от новата книга „Едно възможно начало“ хореографката Цвета Дойчева ще покаже танц. С което действително зрителите и читателите ще усетят ритъма на Тодора-радевите разкази.
Премиерата и танцовите миниатюри се осъществяват с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”, програма “Творчески стипендии”.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..
Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..