Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Диана Радославова от Център за правна помощ "Глас в България":

България се нуждае от баланс и алтернативи в миграционната политика

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По темата за миграционната политика в България, събеседник в „Ритъмът на столицата“ е Диана Радославова – адвокат и управител на Център за правна помощ „Глас в България“.

„За миграционна политика в България, по-скоро можем да кажем, че такава няма -  заяви тя. - Страната ни реагира реактивно на нещата, които се случват, но не може да се говори за обмислена, балансирана, стратегически подплатена миграционна политика."

Тя уточни, че назад в годините сме имали възможност да извлечем много уроци, но винаги сме реагирали по един и същ начин, фокусирайки се на принудителните мерки, които са за защита на границата, за които много се говори – принудително задържане, принудително връщане, а друг елемент е, че се затварят очите за преминаването и пропускане през наша територия на стотици хиляди чужди граждани, които преминават през вътрешността на Европа, за което сме критикувани.

„Само през последната година сме свидетели на изключителна демонстрация на каналджийство, трафик, престъпна дейност, транзит, случващ се през границите на България, който е неконтролируем и отнема животи – както на мигранти, така и на българи", каза още Радославова.

„Ние като организация и по-голям граждански неправителствен сектор, апелираме за баланс и по-широка експертиза, в която политиката ни да може да е основана и на позитивни и превантивни елементи“, допълни още тя.

По думите ѝ, кризата с украинските бежанци показа, че в България няма развита интеграционна политика. Като част от общодържавната ни политика е фактът, че в България вместо всички процеси да се случват отвътре-навън, по-скоро се случват поради натиск отвън-навътре – и законодателни, и административни и чисто практически, те са защото Европа изисква нещо от нас, отбеляза Диана Радославова.

Чуйте повече от разговора на Лъчезар Христов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03