Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

IT не като занаят, а като изкуство

Снимка: Shutterstock

За никого не е изненада, че IT секторът привлича все повече нови кадри. Професия в тази посока е една от най-често избираните от учениците и току що завършилите студенти. Но това, което става все по-често срещано, е преквалификацията на кадри от други сектори в средата на техния професионален път. Затова ние питаме - какъв е пътят към професия програмист от нулата и всеки ли може да започне кариера в този сектор. Възможни отговори ни дават гостите. Първа е Надя Атанасова, мениджър „Технологични обучения" в Телерик Академия: 

"В сектора се търсят супер много хора - ще има над 30000 работни места в България за следващите години. Всеки, който има желание да остане в крак с бъдещето, не може да не се отправи към IT сектора. Хората при нас искат да се надградят, не просто да се преквалифицират. Средната възраст в нашите програми е над 30 г., те са и доста успешни. Добрата дигитална култура е необходима, за да разберем всяко нещо, с което работим. Всички услуги стъпват на тях.

Хората не си дават сметка първоначално, че нещата не са толкова лесни, но най-трудното е да се хвърлиш. Не търсим хора с предишен опит, търсим мотивация. Сферата е огромна, за всеки има място. Имаме програми, които са безплатни, започва се от нулата и за месец разбираш, дали това е за теб. Подготвителните курсове са в събота, даваме възможност на участниците да вземат сравнително информирани решения. За свободното време е само подготвителният курс. Иначе заетостта в 6-месечния курс е ежедневна.

Като човек учил много, мога да кажа, че работата е тегава и ако не те влече решаването на проблеми, няма цифра, която да те накара да останеш. Това не е занаят, а е изкуство."

Ето и мнението на Светослав Димов, CEO на Dev.bg:

"Имам теория, че дори да имаме възможност да си попълним нуждите с 30000, на сектора вече ще му трябват 50000. Недостигът е голям, дори на пазари с повече кадри, има все-повече търсене. Още по-интензивно става това с CHAT-GPT. Част от айти професиите ще се изменят, но няма да изчезнат. Разрастването на сложността на задачите прави меките умения все по-търсени.

Има много CV на бъдещи колеги, на тях им е най-трудно да намерят първата си работа в сектора. Но все-повече компании развиват стажантски програми за тях. Много зависи от мотивацията. На архитекти например, любопитството им помага да се развиват възможно най-бързо.

Често хора, които се преквалифицират на по-напреднала възраст, с интерес и труд, успяват да пораснат по-бързо, благодарение на житейския си опит. Съветът ми към търсещите кариерна смяна е, първо да се срещнат с хора, които я вършат. Ако нямата достъп до подобен тип хора, в сайта ни свързваме с такива. Предаването на знание е залог за успех в индустрията ни." 

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 02.12.24: Годишен политически обзор на 2024 г.

В новата седмица в студиото на "Форум" своите коментари по злободневни теми от обществения и политическия живот ще дадат политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Ето и част от темите, по които ще коментират гостите на Лъчезар Христов: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията Политиката на..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

Посещението при зъболекар - минимум веднъж годишно

Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас. Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12..

публикувано на 02.12.24 в 17:20

Почистват дъждоприемните шахти по Околовръстното и Южната дъга на София

Над 900 отводнителни съоръжения са почистени за последните два месеца по основни трасета, свързващи града. Това съобщава на сайта си Столичния инспекторат. Целта е да се осигури проводимост на дъждоприемните шахти като се почистват наноси и отпадъци. Процесът се извършва механизирано със специализирана техника в условия на безопасност...

публикувано на 02.12.24 в 16:56
Снимки: Квадрат 500

Мавзолей на демокрацията показват художници от Русия и Испания

Остри въпроси към днешната демокрация задават с/в творби в галерия "Квадрат 500" двама художници с различна националност, но известни със своите провокации и чувствителност по обществено значими явления и събития. Андрей Молодкин (Русия) и Сантяго Сиера (Испания) за пръв път се представят в България. Тяхната съвместна експозиция,..

публикувано на 02.12.24 в 16:24
Доналд Тръмп на финала на предизборната си кампания в Пенсилвания, 3 ноември 2024 г.

Митата върху европейския внос ще се платят от американските потребители

Има още време докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп влезе в длъжност в началото на следващата година, но намеренията му дават основание на редица европейски държави да се опасяват от зараждаща се търговска война. Засега за плановете на Тръмп може да се съди по смелите му заявки от предизборната кампания за универсална митническа ставка..

публикувано на 02.12.24 в 16:00
Гергана Иванова

Наградиха най-добрите маркетингови кампании в България

Наградите Effie са известни сред комуникационните експерти, рекламодателите и агенциите в световен мащаб като най-изявеното признание в бранша и награждават всички форми на маркетингови активности, които допринасят за успеха на търговските марки. Организатор на конкурса у нас е Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА).  Тези награди са..

публикувано на 02.12.24 в 15:35
Актьорът в радиостудиото

Димитър Маринов: Рутината, инерцията, успокоението са най-големите пречки пред актьора

Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда различните методи/школи на обучение, особеностите на кастингите и някои професионални тънкости и..

публикувано на 02.12.24 в 14:52