Тревогата от липсата на достатъчно учители вече не е актуална. Учители вече има. Педагогиката е втората най-желана специалност от кандидат-студентите.
Какво обаче предстои, какво следва оттук нататък, какви са предизвикателствата? Как трябва да изглежда една ефективна програма за новоназначени учители и техните наставници?
Въпроси в тази посока се търсят на в дискусия, която се провежда днес о инициатива на фондация „Заедно в час”.
В момента вече никой не пита откъде да се намерят кандидати да влязат пред учениците в клас. По-важното е да се прецени как всички учители да получат достатъчно знания, умения и необходимата подкрепа, за да постигат учениците им високи резултати.
Дискусията се организира в рамките на европейския проект NEST (Novice Educator Support and Training), който обединява образователни експерти от 5 европейски държави и от 7 образователни системи.
Целта им е да апробират обучителна програма за ментори на начинаещи учители, която след това да се превърне в държавни политики.
В България през обученията преминават експерти от регионалните управления на образованието, но програмата може да бъде приложена и за учители наставници, директори, заместник-директори и други специалисти, които подкрепят нови учители.
Повече информация по темата пред Радио София даде Люба Йорданова от „Заедно в час”.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..