Участието на професионалисти от двата пола около масата за вземане на решения е въпрос на бизнес. И проучванията, и практиката показва, че компании, където има равнопоставеност на мъже и мени – сред служители и в управлението, са по-успешни.
Това отбеляза при гостуването си в Радио София Цветанка Минчева - председател на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ) и водещ банкер. Организацията вече 10 години насърчава професионалното развитие на жените в малкия и среден бизнес и израстването им в мениджърски позиции, подкрепя младите специалисти за реализиране на потенциала им в България.
Минчева цитира изследване, според което 64% от българите смятат, че мъжете могат да се реализират по-добре. Повече от половината мислят, че жените са по-слабо оценени на мениджърски позиции и по-трудно могат да правят кариера.
Спрямо средноевропейските показатели обаче българките в това отношение са в по-добро положение.
Предизвикателствата пред дамите са същите, които са валидни за всички участници в съществуващата бизнес среда в България, допълни Минчева. Към тях трябва да се добавят ангажиментите към домакинството, грижите за децата и семейството.
Събеседничката сподели част от съветите, които е научила и изводите, до които е достигнала с течение на работата си в банковия сектор.
Трябва да се осъзнава разликата между инвестиции и спестявания.
Инвестирането може да осигури алтернативен източник на доходи, с който да даде свобода и избор за решения в живота.
А 5-те ключови принципа в основата на всички видове инвестиции са:
През 2023-та ще бъде отбелязана и 10-годишнината на Лидерската академия на СЖББ – за личностно развитие и изграждане на бизнес модел от около 40 дами, про боно.
„Всяка година провеждаме лятна стажантска програма – там младите се убеждават в многото възможности за развитие у нас. Те не бива да забравят, че за успеха си трябва непрекъснато да се усъвършенстват, да не си слагат ограничения, тавани, да разширяват контактите си в професионален план“, каза още Цветанка Минчева. И допълни, че по повод годишнината на СЖББ, по-късно тази година ще се проведеголямо международно събитие.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..