Пред Радио София подробности разказа Георги Еленков, юрист и координатор на Мрежата за правна помощ на НМД. По думите му Българската държава е приела по допълнителния протокол на Европейска социална харта системата на колективни искове, най-вече за проблема с местата в детските градини, както и други хронични систематични проблеми в системата на образованието и грижата в ранна детска възраст.
"Статистическите данни показват, че 81% от децата в България на възраст между 3 и 7 години са посещавали детски градини, при 92.8% за ЕС. Тези данни за България са далеч от стратегическата цел до 2030 г., обхватът да достигне 96%, каквито са барселонските цели на Съвета на Европа. Също така на територията на Столична община живеят 21%, или всяко пето дете в България на възраст от 1 до 4 години. Според статистическите данни в София са налични 98 места за 100 деца, но тази статистика се изкривява, тъй като в нея са включени предучилищните групи за училищата за 5 и 6 годишни", сподели Еленков.
Той добави, че през последните години около 10 хил. деца остават извън системата за прием в яслите, детските градини и задължителната предучилищна подготовка. Това са само регистрираните, а информация за нерегистрираните липсва. Втората група проблеми включва това, че у нас липсват качествени и достъпни услуги за ранно обучение на децата от 0 до 7 години. Третата група проблеми, по думите на Еленков са, че в детските ясли продължава да функционира остарял медицински модел на грижа, като от целия ЕС единствено България го прилага.
"Ние от Национална мрежа за децата считаме, че единствено с ударно строителство няма да наваксаме. Да, компенсацията за неприети деца е нещо положително, но в случая се компенсират родители записали детето си например в частна услуга. Компенсиат се хора, които имат финансовата възможност да плащат за подобна услуга. За родителите в бедност това не е решение. Проблемът не е единствено в София. Ние опитваме с този колективен иск да атакуваме редица системни проблеми на цялата система в България изобщо", сподели Еленков.
Той посочи, че за четвърта поредна година няма приета Национална стратегия за детето. Тъкмо тя следва да очертае линиите и да постави големите национални цели свързани с реформата в образование и грижа в ранна детска възраст, а този документ отсъства.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...