Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална мрежа за децата инициира иск срещу България

заради липса на Национална стратегия за детето

Снимка: Яна Боянова

Национална мрежа за децата чрез международната коалиция Eurochild инициира колективен иск срещу България пред Европейския комитет за социални права, заради липсата на места в детските градини у нас и отсъстващата Национална стратегия за детето. Ревизираната Европейска социална харта е ратифицирана със закон приет от 30-то НС през март 2000 г. и е влязла в сила през август същата година.

Пред Радио София подробности разказа Георги Еленков, юрист и координатор на Мрежата за правна помощ на НМД. По думите му Българската държава е приела по допълнителния протокол на Европейска социална харта системата на колективни искове, най-вече за проблема с местата в детските градини, както и други хронични систематични проблеми в системата на образованието и грижата в ранна детска възраст.

"Статистическите данни показват, че 81% от децата в България на възраст между 3 и 7 години са посещавали детски градини, при 92.8% за ЕС. Тези данни за България са далеч от стратегическата цел до 2030 г., обхватът да достигне 96%, каквито са барселонските цели на Съвета на Европа. Също така на територията на Столична община живеят 21%, или всяко пето дете в България на възраст от 1 до 4 години. Според статистическите данни в София са налични 98 места за 100 деца, но тази статистика се изкривява, тъй като в нея са включени предучилищните групи за училищата за 5 и 6 годишни", сподели Еленков.

Той добави, че през последните години около 10 хил. деца остават извън системата за прием в яслите, детските градини и задължителната предучилищна подготовка. Това са само регистрираните, а информация за нерегистрираните липсва. Втората група проблеми включва това, че у нас липсват качествени и достъпни услуги за ранно обучение на децата от 0 до 7 години. Третата група проблеми, по думите на Еленков са, че в детските ясли продължава да функционира остарял медицински модел на грижа, като от целия ЕС единствено България го прилага.

"Ние от Национална мрежа за децата считаме, че единствено с ударно строителство няма да наваксаме. Да, компенсацията за неприети деца е нещо положително, но в случая се компенсират родители записали детето си например в частна услуга. Компенсиат се хора, които имат финансовата възможност да плащат за подобна услуга. За родителите в бедност това не е решение. Проблемът не е единствено в София. Ние опитваме с този колективен иск да атакуваме редица системни проблеми на цялата система в България изобщо", сподели Еленков.

Той посочи, че за четвърта поредна година няма приета Национална стратегия за детето. Тъкмо тя следва да очертае линиите и да постави големите национални цели свързани с реформата в образование и грижа в ранна детска възраст, а този документ отсъства.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12