Само 107 законни аборта са извършени в Полша, страна с население от 40 милиона души, през 2021 г., първата година на почти пълна забрана на абортите. Масови протести обединиха хиляди хора, а причината е правото на избор на жените върху техните собствени тела. Забраната за аборт е голяма дискусия. Дискусия, която накара граждани да излязат по улиците както в Полша, така и в Щатите. Тези, които са против аборта, твърдят, че медицинската процедура отнема човешки животи. Но можем да кажем и обратното. В Полша има данни, че жени губят живота си заради усложнения по време на бременността и се оказва, че абортът е единственият начин за тях да останат живи. Днес ще чуем какво точно се случва в една от европейските държави през 21 век и защо един живот си отива заради закон.
По тази тема разговаряме с Антонина Левандовска от FEDERA и полския политик и евродепутат Робърт Биедрон.
Преди да се задълбочим в проблема в Полша, нека да разгледаме темата за абортите в исторически план и в световен мащаб. Според Световната здравна организация около 73 милиона медицински аборти се извършват всяка година по света. Комплексните грижи за тази процедура са включени в списъка на основните здравни услуги, публикуван от Световната здравна организация през 2020 г. А според СЗО абортът е здравна интервенция, която може да бъде ефективно управлявана от широк кръг здравни работници, използващи медикаменти или хирургическа процедура. Но защо тази здравна услуга може да бъде забранена?
Ако погледнем исторически, ще видим, че около първата половина на 19-ти век абортът е бил легален, но голяма част от процедурите са извършвани от жени, които не са били истински лекари. По това време е нямало много медици, които да се занимават със здравето на жените. Поради тази причина пациентките са се обръщали към този тип "фалшиви" доктори за такъв вид помощ. Около средата на 19-ти век това се превръща в проблем за истинските лекари и има теории, според които законът забраняващ абортите, е бил инициирани именно от тях по това време, други теории казват, че причина да се забранят медицинските процедури е бизнес план, който включва така популярното днес "хапче за аборт". Независимо от тази информация, реалността в момента е, че дори 2 века по-късно някои държави все още са на същата страница.
Интересен факт е, че Съветският съюз е първата държава, която отново легализира абортите и това се случва около 1920 г., три години след като Ленин идва на власт. Но това за съжаление продължава само до 1936 г., когато този вид здравна служба отново е криминализирана.
И може би това е основният въпрос – защо се криминализира? Защо животът на хората е застрашен? Според някои източници, както споменах, една от основните мотивации в миналото е била бизнес конкуренцията. Но защо абортът все още е забранен в някои части на света и днес?
Преди да разберем защо, е важно да разберем какъв всъщност е законът против абортите в Полша. Антонина Левандовска ще ни разкаже с подробни какво е положението в Полша и лесно ли е да си сексолог, който работи във фоднация, посветена на сексуалното и репродуктивното здраве.
Миналата година комисиите по правата на жените и гражданските свободи проведоха изслушване с експерти и с близка роднина на първата жертва на забраната, за която стана ясно. Членовете на двата европейски парламента изслушаха пряко засегнатите, както и представители на европейски и полски организации, защитаващи сексуалното и репродуктивно здраве и права. Робърт Биедрон е член на Европейския парламент и председател на комисията FEMM по правата на жените и равенството между половете.
Цялата разработка по темата можете да чуете в разговорите на Елена Пъневска.Днес през деня облачността ще се увеличи до значителна. Ще започнат валежи, предимно от дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще е ветровито, с умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина до силен и поривист запад-северозападен вятър. По-късно вечерта в Източна България вятърът ще се ориентира от север и с него ще нахлува студен въздух. В..
Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..
Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..
Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..
Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..
Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..
На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..