Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни прегледи за бъбречни проблеми в болница „Св. Анна“

Бъбрекът не боли, докато не стане сериозно, но болката му може да е сред най-силните, обясни проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов   Снимка: Ангелина Грозева

Тази седмица отбелязваме Деня на бъбречното здраве. По този повод се организират профилактични прегледи в УМБАЛ "Света Анна".

Болният бъбрек не боли, затова е изключително препоръчително да се прави профилактичен преглед веднъж в годината.

Сред важните съвети за здрави бъбреци са физическа активност, повече прием на течности до 2.5 литра на ден. Приемането на достатъчно количество течности е сред основните превенции за камъни в бъбреците.
Необходимо е и да се внимава какви лекарствени медикаменти се приемат, защото те също могат да вредят. А с бъбрека могат да бъдат свързани и много заболявания на други органи, посочи пред БНР известният нефролог проф. Борис Богов

"Хроничното бъбречно заболяване се явява 9-та причина за смъртност. През 2030 г. ще бъде 5-ата причина. Неслучайно след ковид пандемията вече се говори за пандемия от хронично бъбречно заболяване. Акцентът е към пациенти, които имат съпътстващи социално значими заболявания - високо кръвно налягане, захарен диабет. Това са основните причини за прогресия на хроничната бъбречна болест и достигане до терминален стадий, когато нещата са невъзвратими.

Когато се появят симптоми е доста късно вече. Има костни нарушения, анемични явления. Но са достатъчно късен симптом. Затова са важни профилактичните прегледи. Инициативата е профилактика и профилактични прегледи поне веднъж годишно за наличие на белтък в урината, за бъбречното състояние. Бъбрекът не боли, докато не стане сериозно, но бъбречната болка може да бъде най-силна." 

Интересен факт е, че бъбрекът е свързан и с нашето щастие, защото надбъбречната жлеза отделя хормона адреналин.

Тази година всички се обединяват около световната кампания „Бъбречно здраве за всички и навсякъде“. Тя акцентира върху превенцията като основен фактор за предотвратяване на хроничната бъбречна недостатъчност. 
Повече по темата ще научите, ако прослушате целия разговор в звуковия файл.
По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13