"На практика това са документи от фондовете, които се съхраняват в Централния държавен архив. Имам предвид фонда на Комисарството по еврейските въпроси, фонда на Министерския съвет, на Народното събрание и на основните институции на държавата", посочи доц. д-р Груев. Проектът се реализира с подкрепата на Министерство на културата.
Той каза, че сред хиляди документи са подбрани около 200, които достатъчно ясно илюстрират предисторията, а в техния център са акциите на гражданското общество по спасяването на българските евреи. Изложбата ще представи и снимки от фондове на Държавна агенция "Архиви", както и от лични архиви на частни лица.
"Надяваме се по-натам те да постъпят в държавните архиви. Един от смислите на подобен тип възпоменание е да се опитаме да съберем тези разпръснати парчета документална памет, за да могат в крайна сметка те да бъдат съхранени за следващите поколения", отбеляза доц. д-р Груев.
Той сподели, че имаме всички основания да се гордеем с това, че сме единствената държава съюзник в Тристранния пакт, която спасява своите евреи и втората държава в Европа заедно с Дания, която постига този успех. Експозицията може да бъде видяна в София до 24 март, след което тя ще отпътува за основните градове в страната.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..