"На пръв поглед сънят изглежда нещо много скучно и еднообразно. Нормалният сън е тих, спокоен, без движения, без хъркане, а в същото време в мозъка ни се случват най-разнообразни процеси. Когато говорим за сън, трябва да имаме предвид, че той има сложна структура и различни компоненти, които носят различни функции", отбеляза доц. д-р Терзийски.
Той поясни, че когато сънуваме това прилича на виртуален стимулатор и през това време мозъкът подрежда информацията от деня, като извлича от нея само най-важното. Тогава става обработката на емоциите, както и на някои от видовете памет. Има хипотези, че именно това е една от отликите на човешкия мозък от изкуствения интелект.
"В съня, именно благодарение на факта, че всичко е възможно нашият мозък тества най-различни, включително и невероятни хипотези и комбинации между отделни елементи на нашето битие, за да може да улови есенцията и общото, патерните в ежедневието", сподели специалистът. Той отбеляза, че всички хора сънуват, но дали ще запомнят какво, зависи от това дали са се събудили във фазата на съня. Липсата на достатъчно сън се изразява в разсеяност, трудно запомняне, умора, а хроничното недоспиване има негативни последици върху организма. То отключва множество заболявания, понижен имунитет и риск от поява на тумори.
По данни от Европа и САЩ все по-голяма част от населението страда от нарушение на съня. Най-честите заболявания са хроничната инсомния и обструктивната сънна апнея, които се предизвикват от използването на електронни устройства, хроничния стрес и наднорменото тегло.
На 28 март 2023 г. доц. д-р Кирил Терзийски ще изнесе лекция озаглавена "The mighty brain"в Sofia Live Club, където всеки ще може да му зададе въпроси, на които той ще отговори.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..