Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсерваторията в Рожен навърши 42 години

Снимка: Fb/Физически факултет на СУ, зала А205

Националната астрономическа обсерваторията - Рожен навърши 42 години. Какви изследвания и наблюдения провеждат учените, пред Радио София разказа нейният директор, доц. д-р Никола Петров.

"Ние сме инициатори за това, да бъдем в една глобална мрежа за наблюдаване на астероиди и изследване най-вече на такива, които имат хазартно поведение на движение, с потенциал да могат да се ударят в нашата планета. Още от самото й отваряне преди 42 години ние продължаваме да бъдем в една такава световна мрежа, където вече участват над 26 обсерватории. Когато говорим за астероиди, всъщност един от най-известните астрономи в България и по света - академик Кирил Попов още през 60-те години е направил можеби най-добрия модел за определяне на траекториите на астероиди и комети, в това число и в Слънчевата система", сподели доц. д-р Петров.

Той допълни, че този модел продължава да се използва и до днес от всички астрономи по света.

"Вероятността да ни удари астероид или комета е 100%, въпросът е "кога". За сега ние не можем да реагираме на подобни сблъсъци, но има програми, чрез които смятаме, че в следващите 10-15 години човечеството ще бъде в състояние да отклонява астероиди или комети от техните пътища, от гледна точка на това, превантивна мярка за сблъсък със Земята", коментира специалистът. Той добави също:

"Ние разполагаме в нашата обсерватория в Рожен основно с оптични телескопи. Тоест, ние регистрираме светлина, която е видима и за човешките очи. Най-големият ни телескоп е с диаметър на огледалото 2 метра, имаме още няколко по-малки, като тази година официално се надявам, че ще открием един нов телескоп, отново оптически с диаметър на огледалото си 1.5 м.", каза доц. д-р Никола Петров. По думите му най-отдалечените космически обекти, които могат да се наблюдават с телескопа са на разстояние 9 милиарда светлинни години.

Относно новия телескоп, доц. д-р Петров заяви, че от откриването на обсерваторията през 1981 г. до днес такава придобивка не е имало. Съоръжението притежава нова електроника, прецизно насочване и  добро следене на обектите по небето. Освен, че с него много от астрономическите задачи ще бъдат решавани по-прецизно, очаква се и обсерваторията да се сдобие с нов радиотелескоп.

"Нека докато мислим за други светове, повечко да отдаваме и внимание на това как да запазим света, в който живеем. Разрушавайки го, не съм убеден, че ще имаме достатъчно време да тераформираме друга планета", подчерта доц. д-р Никола Петров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19