"Ние сме инициатори за това, да бъдем в една глобална мрежа за наблюдаване на астероиди и изследване най-вече на такива, които имат хазартно поведение на движение, с потенциал да могат да се ударят в нашата планета. Още от самото й отваряне преди 42 години ние продължаваме да бъдем в една такава световна мрежа, където вече участват над 26 обсерватории. Когато говорим за астероиди, всъщност един от най-известните астрономи в България и по света - академик Кирил Попов още през 60-те години е направил можеби най-добрия модел за определяне на траекториите на астероиди и комети, в това число и в Слънчевата система", сподели доц. д-р Петров.
Той допълни, че този модел продължава да се използва и до днес от всички астрономи по света.
"Вероятността да ни удари астероид или комета е 100%, въпросът е "кога". За сега ние не можем да реагираме на подобни сблъсъци, но има програми, чрез които смятаме, че в следващите 10-15 години човечеството ще бъде в състояние да отклонява астероиди или комети от техните пътища, от гледна точка на това, превантивна мярка за сблъсък със Земята", коментира специалистът. Той добави също:
"Ние разполагаме в нашата обсерватория в Рожен основно с оптични телескопи. Тоест, ние регистрираме светлина, която е видима и за човешките очи. Най-големият ни телескоп е с диаметър на огледалото 2 метра, имаме още няколко по-малки, като тази година официално се надявам, че ще открием един нов телескоп, отново оптически с диаметър на огледалото си 1.5 м.", каза доц. д-р Никола Петров. По думите му най-отдалечените космически обекти, които могат да се наблюдават с телескопа са на разстояние 9 милиарда светлинни години.
Относно новия телескоп, доц. д-р Петров заяви, че от откриването на обсерваторията през 1981 г. до днес такава придобивка не е имало. Съоръжението притежава нова електроника, прецизно насочване и добро следене на обектите по небето. Освен, че с него много от астрономическите задачи ще бъдат решавани по-прецизно, очаква се и обсерваторията да се сдобие с нов радиотелескоп.
"Нека докато мислим за други светове, повечко да отдаваме и внимание на това как да запазим света, в който живеем. Разрушавайки го, не съм убеден, че ще имаме достатъчно време да тераформираме друга планета", подчерта доц. д-р Никола Петров.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..