„Носиите разказват“. Какво? Отговори от Анелия Овнарска и Илиян Костадинов от Историческия факултет на СУ:
"Събитието е организирано от Академично етноложко сдружение и от катедра Етнология, поводът е тъжен - отиде си доц.Мирелла Дечева, която работеше в областта на традиционното българско облекло. Затова събитието е посветено на нейната памет и е свързано с носиите.
Ще покажем носии от цяла България заедно с колекционери, част от тях ще присъстват. Ще разкажем и интересни факти, някои от тях може и да не са познати. Поради времеви и пространствени ограничения, няма да можем да покажем целия спектър, но ще се видят основните разлики. Разлики в носиите както между тези на по-младите и по-възрастните, така и на тези с различен статут в обществото. Например на млади момичета и на вече омъжени.
Повсеместно се смята, че носиите са свързани с етнографските области, но искаме да наблегнем на научната основа. Показваме богатството на традиционната женска носия и как тя се променя с възрастта на жената.
По ред причини, мъжките носии не са представени в музейните експозиции. Мъжките носии изчезват преди 150 години и са по-малка част от етнографските изложби.
Ще имаме участници фолклорен колектив с автентични облекла. Важна е композицията, това е материална култура. Докато не се види и пипне, нищо не е. Колкото повече навлизаме, толкова повече нищо не знаем.
Традиционното облекло е знак. Всеки елемент значи нещо и трябва там да стои, за да ѝ се показва социалния статус. Облеклото се развива, в началото се добавят елементи, с възрастта се премахват. Пафтите в някои краища на България са подарък на малкия годеж. Децата не носят пафти. Накитите са за невестите и за тези, които са сгодени.
В шоплъка промяната се случва бързо, след като София вече става столица. Старите дрехи са неприемливи. Всекидневната употреба на носии отпада в 20-те - 30-те по селата. Чадърът се появява като важен нов елемент и подсказва материални възможности. Цялостно везаните ръкави се заменят от дантелата, която е купувана на пазара.
Тук-таме се смесват модерни дрехи с шевици. Днес ако хората с интерес се свържат с научните среди, ще им бъде полезно. Част от знанието вече липсва. Сега може да се видят безумни неща, шопска риза със северняшка пола. Няма понятие национална носия.
Колекционерите са източник на информация, студентите не винаги попадат на хора с познания. Днешните баби са получили знанието си в читалището. Но ние сме оптимисти."
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...